Czy świat jest piękny czy okrutny?
Ludzie są źli czy dobrzy?
Życie to cud czy pasmo cierpień?

Zadawałeś kiedyś sobie takie pytania? Jaka jest prawidłowa odpowiedź?

Powiem Ci: TO ZALEŻY.

Od czego? Wyobraź sobie, że od Ciebie. Od tego, co dostrzegasz i czego szukasz. Tego, ku czemu kierujesz swoją uwagę. Bo

To, czego szukasz, szuka Ciebie

Rumi

To, na co kierujesz w życiu swoją uwagę – pozytywy czy negatywy – ma kluczowy wpływ na sposób, w jaki widzisz świat. Mało tego – Twój sposób widzenia świata decyduje o Twoim psychicznym dobrostanie i poczuciu szczęścia lub jego braku.
I tak powstaje błędne koło negatywnego myślenia. Jeśli szukasz tego, co złe, negatywne – znajdujesz to. Efekt? Wzmacnia się Twoje przekonanie o tym, że miałeś rację wierząc, że tak będzie. Jak w takiej sytuacji masz być szczęśliwy i osiągać sukcesy?…

Dlaczego tak się dzieje?
Pewnie słyszałeś kiedyś o świadomości i podświadomości, prawda? Nieważne, ile wiesz na ten temat. Ważne jest, że zadaniem podświadomości jest stosowanie się do instrukcji świadomości. Polega to na udowadnianiu, że świadomość miała rację. Jeśli wierzysz, że czegoś nie potrafisz, nie możesz zrobić czy mieć, podświadomość stworzy takie powody i okoliczności oraz postawi na Twojej drodze takich ludzi, że okaże się to prawdą. Być może jest to nieco zawiłe, więc posłużę się przykładami. Jesteś w lesie i szukasz czerwonych borowików. Co znajdujesz? Czerwone borowiki i mnóstwo innych czerwonych rzeczy, które leżą w trawie, na mchu czy przy zwalonych pniach. Widzisz to wszystko bardzo dobrze. Niestety jednak, tracisz tym samym z oczu wiele innych rzeczy: drzewa, krzewy, niebo, innych ludzi, zwierzęta etc. Ślepo podążając za tym, czego szukasz, zdarza Ci się nawet zgubić drogę. Po powrocie do domu wymienisz bezbłędnie wszystkie czerwone rzeczy, które spotkałeś, a kiedy zostaniesz poproszony o to, by wymienić żółte, będziesz mieć pustkę w głowie. Dlaczego? Bo Twój mózg działa wybiórczo zgodnie z tym, jak go „zaprogramowałeś”.
Podobnie jest z ludźmi. Jeśli uważasz, że są chamscy, chciwi, obłudni, na takich właśnie kierujesz swoją uwagę i…właśnie takich spotkasz. To samo dotyczy wizji świata, związku, pracy, szkoły etc. Bo cała Twoja energia jest kierowana na to, na czym skupiasz swoją uwagę.

Jak temu zaradzić?
Po pierwsze, skupiaj się na tym, czego chcesz, co jest dla Ciebie ważne, ku czemu pragniesz skierować swoją uwagę, a nie czego nie chcesz, czego się boisz, co uważasz za złe.
Po drugie – skupiaj się na rozwiązaniach, zamiast na problemach. Przeczytaj tutaj, jak to robić.
Po trzecie – poszerzaj swoją strefę komfortu. Bez tego nie da się żyć pełnią życia.

Jeśli potrzebujesz pomocy – zapraszam.


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.