Źródło obrazka: thehappyself.com

Źródło obrazka: thehappyself.com

Rozwój to klucz do satysfakcji z życia i warunek odnoszenia sukcesów. Jest jednak wiele rzeczy, które go blokują, między innymi niektóre przekonania i nawyki. Porzuć je i zrób wreszcie krok w przód.

1. Nie mogę się mylić
Nic bardziej mylnego. Mierz wysoko, stawiaj sobie cele, ale ZAWSZE pamiętaj, że masz prawo popełnić błąd i nie mieć racji. Podejście takie jest jedną z głównych przyczyn, dla których boisz się podejmować nowe wyzwania i rezygnujesz z nabywania kompetencji czy umiejętności.

2. Wybieram bierność, bo nie mam wyboru
Po co robić cokolwiek, skoro można pobierać te 2 tysiące za „wysiedzenie” w biurze, a potem już tylko leżeć? Po to, by móc się rozwijać. Na wiele rzeczy nie masz wpływu, wykorzystaj więc fakt, że akurat na własną aktywność TAK. To Ty decydujesz, jak wygląda Twoje życie, choć czasem łatwiej udawać, że tak nie jest i narzekać na geny, kraj, rodziców czy rząd. Tymczasem każdy dzień, to Twoja szansa.

3. Opinie innych są ważniejsze niż moje własne
Owszem, czasem warto spytać mamę, partnera czy przyjaciółkę o zdanie, jednak decyzja i tak leży po Twojej stronie. Liczy się to, co Ty myślisz na dany temat. Nie pozwól innym przejąć kontroli nad swoim życiem. Rób to, co najlepsze dla Ciebie, biorąc pod uwagę wszelkie fakty, okoliczności, uczucia, intuicje. A już na pewno – nie rób niczego komuś na złość czy na przekór. Zaszkodzisz przede wszystkim sobie.

4. Żałuję / wstydzę się tego, co było

Ciągłe rozpamiętywanie złych decyzji to błędne koło. Po prostu wyciągnij wnioski i zapomnij. Myśl o tym w kategorii Co mnie nie zabiło, to mnie wzmocni. Przeszłość nie zrujnuje Ci przyszłości ot tak, uwierz w to wreszcie.

5. Nie wiem, czego chcę
Odwieczny problem. Znacznie łatwiej powiedzieć, czego się nie chce, niż w drugą stronę. Pomyśl, kim chcesz być, jakie są Twoje pasje, talenty, mocne strony, umiejętności. Wykorzystaj je i odpowiedz sobie na pytanie: CZEGO PRAGNĘ? Zacznij do tego dążyć, nie krzywdząc przy tym innych. Budowanie sukcesu na czyimś nieszczęściu nie da Ci prawdziwej satysfakcji (z pewnymi wyjątkami).

6. Niedocenianie tu i teraz
Skupianie się na tylko tym co było i co będzie spowoduje, że życie przecieknie Ci przez palce. Skup się na tym, co dzieje się w tej chwili. Małe rzeczy i sukcesy też są warte radości, nie musisz wciąż myśleć, o dokonywaniu wielkich rzeczy. W ten sposób nie da się osiągnąć szczęścia, nawet na chwilę.

7. Ucieczka od problemów
STOP! One są po to, by je rozwiązywać, nie udawać, że nie istnieją. Same nie znikną. Stawiaj czoła temu, co Cię trapi. Myśl, analizuj na wszelkie racjonalne sposoby, rozwiązuj, komunikuj się z ludźmi, wybaczaj, kiedy jest taka potrzeba.

8. Odkładanie ważnych rzeczy i priorytetów na ostatnią chwilę
Przyjmij do wiadomości, że pewne warunki i okoliczności musisz zaakceptować, reszta zaś zależy od Ciebie, jednak w zamian ciąży na Tobie odpowiedzialność za nie. Jeśli więc czegoś nie dopełnisz z tak zwanego braku czasu (który należy nazwać po imieniu lenistwem czy próżnością), choć zamierzałeś – pretensje miej tylko do siebie i nie popełnij więcej tego błędu. Pierwszym najlepszym momentem w życiu na podjęcie kluczowych decyzji jest wiek 19-20 lat. Drugi jest właśnie TERAZ.

9. Pozwalanie sobie na wymówki, zamiast działań

To główna przyczyna błędnych decyzji i pretensji do samego siebie i nierzadko – całego świata. Jeśli zaczynasz szukać wymówek – od razu powiedz sobie STOP! i tym bardziej zrób to, co zamierzałeś.

10. Pomijanie pozytywnych stron życia i sukcesów
Inni naprawdę nie mają lepiej. To, co dostrzegasz, zależy od punktu widzenia i pola poszukiwań. Nawet chwile szczęście będą dla Ciebie zwyczajne, jeśli ich nie zauważysz…


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.

273 komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.