Pewnie nie raz zastanawiałaś się, co podać swojemu Maluchowi, by trochę urozmaicić Mu jadłospis w zdrowy sposób. Nic prostszego – zrób owsiankę. Możesz podać ją dziecku, jak tylko wprowadzisz Mu gluten, czyli od 6. miesiąca życia.

Zanim się zdecydujesz na ten smaczny posiłek, zwróć uwagę na kilka rzeczy.
Ważne, byś kupiła odpowiednie płatki owsiane. Jakie? NIE instant czy błyskawiczne, tylko zwykłe lub górskie. Ponadto sprawdź, czy pochodzą z krajowych zbóż. Jeśli masz w okolicy lokalną firmę, która produkuje płatki – skorzystaj z tego. W przeciwnym razie wybierz zaufaną markę.

Jak przygotować owsiankę, by była smaczna i zdrowa?

1. Zagotuj około 1,5 szklanki wody w rondlu lub małym garneczku.
2. Wsyp 2 łyżki płatków owsianych (uzyskasz jedną dużą lub dwie mniejsze porcje).
3. Jeśli chcesz dodać bakalie lub suszone owoce, np. śliwki, wypłucz je i wrzuć zaraz po płatkach owsianych.
4. Gotuj przez co najmniej 5 minut, mieszając co jakiś czas. W razie potrzeby dolej wody.
5. Przykryj i odstaw do przestudzenia. W razie potrzeby znów dolej przegotowanej wody i wymieszaj (dla małych dzieci owsianka powinna być dość rzadka, ale nie lejąca, lecz o stałej konsystencji).

Jeśli chcesz, możesz dodać np. łyżeczkę jogurtu lub własnego mleka, jednak nie ma takiej potrzeby. Jeśli dodajesz świeże owoce, możesz zrobić to zarówno w trakcie, jak i po ugotowaniu. Dobrym dodatkiem może być tarta laska wanilii lub cynamonu.
W przypadku bardzo małych dzieci pomocne może okazać się zmielenie lub zblendowanie płatków oraz bakalii.
Owsianka ze śliwkami to idealny sposób na zaparcia i problemy z kupką, nie tylko dla dziecka, ale dla całej rodziny.

Smacznego!


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.