thechangeblog.com

Chodź wielu lekceważy ten fakt, depresja to ciężkie, poważne zaburzenie zagrażające życiu chorego. Jeśli znasz kogoś, kto na nią cierpi, NIGDY nie próbuj go pocieszać w ten sposób:

1. Weź się w garść!

Ten komunikat zamiast pomóc, utwierdzi chorego w przekonaniu, że jest nierozumiany i nieakceptowany. Poczuje się więc on tym bardziej sfrustrowany, a więc pogłębią się jego objawy chorobowe.

2. Nikt nie mówił, że życie jest łatwe

Po pierwsze – to nieprawda. Po drugie – „skoro nie jest, po co je kontynuować”?… Taka właśnie myśl urodzi się w głowie chorego na depresję, gdy to powiesz. Pamiętaj, że bardzo wiele przypadków depresji kończy się samobójstwem. Chyba więc nie chcesz przyczynić się do wzrostu ich liczby?

3. Inni mają gorzej (i nie narzekają)

Co z tego? Każdy człowiek jest inny, potrzebuje różnych rzeczy. Ma inne wartości, priorytety, doświadczenia i wrażliwość. To naprawdę nie jest argument! Poza tym, skąd masz pewność, kto ma gorzej, kto lepiej i co te pojęcia w ogóle znaczą?

4. Każdy czasem ma chandrę/depresję/gorsze dni

Być może, ale nie przez 3 miesiące lub dłużej, bez przerwy i NIE DO TEGO STOPNIA. Osoba z depresją czasem nie ma nawet siły ani chęci iść się załatwić!

5. Weź witaminy/coś na wzmocnienie

Depresja to skrajny niedobór kluczowych neuroprzekaźników i żadne witaminy ani suplementy diety nie pomogą.

6. Znajdź sobie jakieś hobby/zajęcie/pasję

W trakcie trwania choroby jest na to znacznie za późno. Najpierw należy rozpocząć leczenie i terapię, potem szukać dodatkowych czynników leczących.

7. Postaraj się bardziej, dasz radę!

Bez komentarza…

8. Nie masz powodu, by tak się czuć

Nie Tobie o tym decydować, naprawdę.

9. Będzie dobrze, cierpliwości/Przejdzie Ci

Nawet jeśli stałby się tego typu cud (bo za coś takiego należałoby uznać samoistne ustąpienie depresji prawdziwej, tj. endogennej), to wróci ona ze zdwojoną siłą przy najbliższej „sprzyjającej okazji”.

10. Powinieneś być szczęśliwy

„Masz rodzinę, dom, przyjaciół, pracę”.

11. Myślałem, że jesteś silniejszy

Wyobraź sobie, jak sam byś zareagował na takie słowa, a cóż dopiero osoba chora. No właśnie…

12. Otrząśnij się/Ogarnij się

OK, powiedz tylko: JAK?

Czytaj także:

Depresja: weź to na serio
Depresja jesienna: pokonaj ją na 10 sposobów
Negatywne myślenie: pozbądź się go na dobre!


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.

1 komentarz

Haruko · 25/04/2015 o 17:18

W takim razie, co mowic?

Możliwość komentowania została wyłączona.