Często mawiamy, że nieszczęścia chodzą parami. Bywa w życiu tak, że spotyka nas seria przykrych zdarzeń w krótkim czasie. To bywa bardzo trudne. Warto wówczas pamiętać o stwierdzeniu, że szczęście nie polega na braku problemów, tylko na umiejętności radzenia sobie z nimi, a także o kilku innych życiowych prawdach.

1. Ból jest częścią wzrastania.
Czasem życie zamyka jakieś drzwi, byśmy mogli poszukać innego wyjścia. Warto widzieć w tym szansę, bo często zaczynamy iść naprzód dopiero wtedy, kiedy okoliczności nas do tego zmuszą. Gdy przychodzi ciężki czas, przypomnij sobie, że ból zwykle mówi nam coś ważnego. Oddalaj się OD tego, co sprawia ci ból, ale nigdy nie zapominaj lekcji, jaką on niesie. To, że walczysz, nie oznacza, że odnosisz porażkę. Każdy wielki sukces wymaga godnej walki. Pozostań cierpliwy, pełen łagodności i pewny siebie, a będzie Ci łatwiej. Pamiętaj, że są dwa rodzaje bólu: ból, który sprawia ból oraz ból, który cię zmienia. Zamiast stawiać opór bólowi, pozwól mu sobie pomóc.

2. Wszystko w naszym życiu jest czasowo ograniczone i przemija.
Zawsze, gdy pada deszcz, wiemy, że się skończy. Za każdym razem, gdy boli – rana się w końcu zagoi. Każdy nowy dzień przypomina, że po ciemności przychodzi światło, tym niemniej zapominamy o tym i wydaje nam się, że noc będzie trwała wiecznie. Nic nie trwa wiecznie. TO TEŻ MINIE. Jeśli teraz jest ci dobrze – rozkoszuj się tym, bo nie będzie trwało w nieskończoność. Jeśli jest ci źle – to też minie. To, że życie w danym momencie jest trudne nie oznacza, że nie możesz się śmiać. Jeśli cokolwiek cię niepokoi, nie znaczy, że nie masz prawa się uśmiechnąć. Każda chwila daruje ci nowy początek i nowe zakończenie. Co sekundę otrzymujesz drugą szansę. Po prostu zechciej ją wykorzystać.

3. Nerwy i narzekanie niczego nie zmienią.
Ci, którzy narzekają, otrzymują najmniej. Nic nie jest przesądzone, jeśli przegrałeś, ale wszystko jest przesądzone, jeśli tylko narzekasz bez podejmowania żadnych działań. Jeśli w cokolwiek wierzysz – nie rezygnuj z prób. Nie pozwól cieniom przeszłości zepsuć sobie teraźniejszości i tym samym – przyszłości. Wykorzystaj swoje doświadczenie, by się z niego uczyć zamiast traktować je jako pasmo błędów i złych decyzji. Niezależnie od tego, co się stanie w efekcie – prawdziwe szczęście przyjdzie wtedy, gdy przestaniesz skarżyć się na swoje problemy, a zaczniesz działać i dostrzegać pozytywy.

4. Twoje blizny są świadectwem Twojej mocy.
Nigdy nie wstydź się blizn, jakie zostawiło na tobie życie. Blizna oznacza, że już nie boli, że rana się zagoiła. To oznacza, że zwyciężyłeś ból, że odrobiłeś lekcję, że jesteś silniejszy i posunąłeś się przynajmniej krok naprzód w swoim rozwoju. Blizna to tatuaż tryumfu. Nie pozwól, by twoje blizny zrobiły z ciebie swojego zakładnika. Nie pozwól, by zmusiły cię do życia w strachu. Nie możesz spowodować, by zniknęły, ale możesz rozpatrywać je jako źródło mocy.

Rana jest miejscem, w którym Światło wnika w Ciebie. Rumi

Spójrz na swoje blizny jak na komunikat: „TAK! DOKONAŁEM TEGO! Przeżyłem i mam blizny, by to udowodnić! Teraz mam szansę, by stać się silniejszy!”

5. Każdy niewielki ruch jest ruchem naprzód.
Cierpliwość nie polega na wiecznym oczekiwaniu na cud. Cierpliwość polega na umiejętności czerpania satysfakcji z całego procesu realizacji swoich marzeń. Jeśli rozpoczynasz drogę – idź do samego końca. To może być równoznaczne z utratą stabilizacji i komfortu przez jakiś czas. Możliwe, że będziesz potrzebował zrezygnować z ulubionych dań lub przeformułować cały swój tryb życia – to oznacza wyjście ze swojej strefy komfortu. Możliwe, że zaryzykujesz utratę relacji i wszystkiego, co tak dobrze znasz. Możliwe, że przez jakiś czas będziesz samotny. Możliwe, że właśnie samotność przyniesie ci wiele nieznanych dotąd szans. Wówczas zrozumiesz, że momenty walki nie są przeszkodą, że są drogą samą w sobie. I że ta droga jest tego warta. Nie ma wspanialszego uczucia na świecie, niż świadomość tego, że ŻYJESZ.

6. Negatywizm innych nie jest Twoim problemem.
Zachowaj pewność siebie, gdy otacza cię negatywna energia. Uśmiechaj się, gdy chcą cię pokonać – to znaczy, że boją się konkurencji. W ten sposób łatwiej podtrzymasz swój entuzjazmu. Gdy ludzie źle o Tobie mówią – pozostań sobą, nie pozwól, by cię zmieniali na swoją modłę.
Przede wszystkim – nigdy nie zmieniaj się po to, by wywrzeć wrażenie na kimkolwiek, kto twierdzi, że nie jesteś dość dobry. Zmieniaj nie siebie, tylko swoje zachowania. I to jedynie wtedy, gdy czujesz, że to uczyni cię lepszym dla samego siebie człowiekiem i doprowadzi do lepszej przyszłości (twojej przyszłości – nie ich). Ludzie będą „gadać” niezależnie od tego, co robisz i jak dobrze to robisz. Masz tylko JEDNO życie. Czyń zatem tak, by być szczęśliwym i bądź z tymi, z którymi czujesz się dobrze.

7. Co ma być – będzie.
Nabierasz mocy, gdy uśmiechasz się i doceniasz siebie. Bądź jednak zawsze gotów do otwarcia się na rzeczy i zdarzenia, na które nie masz wpływu. Czasem trzeba odpuścić i pozwolić, by stało się to, co miało się stać.
Kochaj swoje życie, ufaj intuicji, ryzykuj, trać i znajduj, ucz się doświadczając. Zamiast uciekać i wątpić, traktuj lęk jak drogowskaz. Śmiej się, żyj w każdej sekundzie. Możesz nie wiedzieć dokładnie, dokąd zamierzałeś pójść, ale jeśli będziesz uważny, w rezultacie przybędziesz tam, gdzie miałeś się znaleźć.

8. Najlepsze, co możesz zrobić – to kontynuować drogę.
Nie bój się zezłościć. Nie bój się znów pokochać. Nie pozwól, by pęknięcia w twoim sercu zamieniły się w niegojące się, rozdrapywane rany. Twoja moc zwiększa się każdego dnia. Znajdź w swoim sercu to, co powoduje uśmiech na twarzach Twojej i innych ludzi. Pamiętaj, że nie potrzebujesz akceptacji wszystkich ludzi na świecie, starannie dobieraj przyjaciół. Liczy się ich jakość, nie ilość. Gdy jest Ci bardzo źle – spójrz wstecz, zobacz ile zrobiłeś, ile osiągnąłeś. Bądź z tego dumny, bądź dumny z siebie. Działaj, idź, żyj!

Powodzenia!


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.