Łatwo się poddajesz? Załamuje Cię każdy błąd? Nic dziwnego, że trudno Ci sprawnie funkcjonować i czerpać z życia satysfakcję. Sprawdź, jak radzą sobie silni psychicznie ludzie

1. Idą naprzód
Zamiast oglądać się za siebie i karcić się za swoje błędy, wyciągają wnioski i działają. Traktują każde doświadczenie jako wartościową lekcję.

2. Nie boją się zmian
Lubią nowe wyzwania i chętnie poszerzają strefę komfortu. Kiedy jest im źle, sięgają po swoje potrzeby w aktywnym działaniu.

3. Są mili dla innych
Zachowują się uczciwie i potrafią powiedzieć prawdę w oczy w taktowny i delikatny sposób, gdyż nie powstrzymują ich obawy o obraz siebie i utratę relacji.

4. Mają zdrowe poczucie kontroli rzeczywistości
Zdają sobie sprawę, że wiele zależy od nich i podejmują odpowiednie działania, by osiągać cele. Nie przejmują się jednak tym, na co nie mają wpływu oszczędzając czas i siły na pozostałe rzeczy.

5. Wkładają całą energię w TU i TERAZ
Nie rozpaczają nad przeszłością i nie myślą z obsesyjnym lękiem o przyszłości, więc mają energię na aktywność w teraźniejszości i czerpanie satysfakcji z procesu prowadzącego do celu, nie tylko z jego osiągnięcia.

6. Chętnie podejmują zdrowe ryzyko
Są świadomi tego, że ryzyko nie zawsze popłaca i potrafią je kalkulować oraz ocenić swoje miejsce w danym przedsięwzięciu. Uzupełniają braki, jeśli to się opłaca i akceptują to, czego nie da się zmienić. Proszą o pomoc, kiedy jest niezbędna.

7. Przyjmują odpowiedzialność
Nie szukają winnych, lecz analizują, by nie popełniać wciąż tych samych błędów. Biorą na siebie konsekwencje własnych działań i zachowań.

8. Zdają sobie sprawę z własnej niedoskonałości
Postrzegają porażki jako szanse na zmianę, zamiast brać je do siebie. Akceptują własne słabości.

9. Cieszą się sukcesami innych
Gdy słyszą, że komuś coś się udało, nie reagują zawiścią i pretensja do ludzi i świata za to, że to nie ich spotkało. Wiedzą, że sukces wymaga wysiłku, więc zasługuje na radość i docenienie, choć oczywiście zdarza im się świadoma zazdrość, która ich motywuje.

10. Akceptują dyskomfort
Znają siebie i swoje uczucia, więc nie walczą z dyskomfortem i nie zaprzeczają mu, lecz adaptują się do niego, poszerzając tym samym strefę komfortu. Wiedzą, że niektóre rzeczy wymagają wkładu pracy i czasu.

11. Są nastawieni na rozwój
Stagnacja i bezczynność to ich najwięksi wrogowie. Wolą działać powoli, niż stać w miejscu.

12. Mądrze wykorzystują czas i energię
Potrafią planować i trzymać się planów, są nastawieni na produktywność myślenia i działania. Jednocześnie znają swoje wartości, więc potrafią poświęcić czas rodzinie, przyjaciołom i własnemu hobby.

13. Wiedzą, że bez pracy nie ma kołaczy
Nie oczekują niczego od życia i świata, a sami budują swój sukces.

14. Nie tracą zapału
Wiedzą, że nie wszystko przychodzi od razu, a na marzenia pracuje się latami.

15. Są elastyczni w myśleniu i działaniu
Potrafią zmodyfikować nawet poglądy i wartości, jeśli zmieni się ich życiowa sytuacja lub stan wiedzy na dany temat. Wciąż się uczą i chętnie słuchają innych punktów widzenia, bo wiedzą, że nie mają monopolu na rację.

16. Czują się dobrze spędzając czas sami ze sobą
Nuda ich nie dotyczy, zawsze znajdują coś wartego zrobienia. Nie szukają towarzystwa na siłę, wolą ten czas i energię wykorzystać na relaks, przyjemności i hobby.

Jeśli odnosisz wrażenie, że nie masz zbyt wiele wspólnego z osoba opisaną w artykule, być może warto  skonsultować się z psychologiem.


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.