Mindfulness czyli uważność: co to takiego?

Mindfulness to nurt tak zwanej trzeciej fali terapii poznawczo-behawioralnej. Ma swoje korzenie w Buddyzmie. Oznacza świadome, opisowe (nieoceniające) oraz skupione na tu i teraz kierowanie uwagi. Najprościej mówiąc, Mindfulness to świadomy wybór kontrolowania uwagi i ciągłe uczenie się tego.

Wbrew obawom niektórych ludzi, uważność nie stoi w sprzeczności z żadną religią czy wyznaniem. Nie ma też nic wspólnego z magią czy bioenergoterapią. Wręcz przeciwnie, stoją za nią naukowe dowody i sięgająca starożytności tradycja. Mindfulness to zauważanie własnych myśli, emocji, wrażeń zmysłowych czy sygnałów z otoczenia w sposób, z którego nie korzystamy na co dzień. Nasz umysł jest przyzwyczajony do działania innego typu. Działa w trybie rozwiązywania problemów, które dostrzega niemal wszędzie. Rozrzucone zabawki czy skarpetki mogą urastać do rangi katastrofy. Tymczasem kiedy przyjrzymy się faktom z perspektywy obserwatora, uświadamiamy sobie, dlaczego stanowią one w danej chwili taki problem. Dostrzegamy, jakie w nas obudziły myśli i jakie emocje. A kiedy je widzimy czarno na białym, wiemy, jak sobie z tym radzić.
„Rozbiór” tego, co dzieje się w naszej głowie na części pierwsze i skupienie się na tym obiektywnie, bez oceniania, pomaga nam ćwiczyć nie tylko świadomość siebie, ale także umysł jako całość. Uczy dostrzegać to, co się dzieje z innych, nowych perspektyw. Pomaga zdjąć okulary zniekształceń poznawczych i filtrów, jakie kształtowały się w naszych głowach przez lata. Dzięki uważności stajemy się panami naszej uwagi, co w konsekwencji zapobiega ruminacjom i pozwala radzić sobie z negatywnymi myślami.

Trenując uważność zyskujemy:

– lepsze samopoczucie
– wyższą świadomość siebie i otaczającego nas świata
– szacunek do samego siebie
– poczucie kontroli nad sobą i tym, co nas otacza i na co mamy realny wpływ

Jeśli masz ochotę sprawdzić, jak to działa, zapisz się na konsultację.

Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *