mylifebook.com

Nawet najbardziej zgodne pary miewają kryzysy i chwile słabości. Nie ma co się oszukiwać i udawać, że zawsze będzie idealnie. Życie przynosi różne sytuacje, co nie znaczy, że nie można sobie z nimi poradzić. Warto na co dzień pamiętać o kilku pozornie banalnych rzeczach, by wspólne życie było pełne satysfakcji.
Oto one:

1. Mów głośno o swoich błędach
Szczerość i uczciwość to podstawa udanego związku. Każdy popełnia błędy, myli się, podejmuje niewłaściwe decyzje. Ważne jednak, by otwarcie o nich mówić. W przeciwnym razie będziemy źli na samych siebie, a tkwiącą w nas złość paradoksalnie skierujemy przeciwko Bogu ducha winnemu partnerowi. W takiej sytuacji łatwo o nawarstwianie się negatywnych emocji i konflikt.

2. Stosuj zasadę “milczenie złotem”, gdy jest to wskazane
Zamilknąć to wielka sztuka. Wymaga odwagi, opanowania i dojrzałości. Dlaczego warto czasem milczeć? Po to, by SŁUCHAĆ. Uważne słuchanie nie tylko pozwoli Ci się wyciszyć, ale także ZROZUMIEĆ partnera. Dzięki temu oboje będziecie usatysfakcjonowani – Ty i Twoja druga połówka, której dasz szansę wyjaśnić i poczuć się kochaną, szanowaną i wartą uwagi.

3. Przestań snuć domysły i plotkować o partnerze
Gdy chcesz się czegoś dowiedzieć – pytaj. Zawsze od tego zaczynaj, zamiast podejrzewać, domyślać się czy też konsultować z rodziną i znajomymi. Partner nie jest Twoim wrogiem, więc zamiast tak Go traktować, pomyśl o Nim jak o najbliższej osobie i zaufaj. Czyż nie Ona jest Twoim wyborem na całe życie? Wiele kłótni i problemów powstaje wskutek niedomówień. Pamiętaj o tym na co dzień.

4. Zastąp lęk i obawy miłością i zaufaniem
Okazując miłość nic nie stracisz w przeciwieństwie do okazywania chłodu spowodowanego lękiem, na przykład przed utratą partnera czy obawami związanymi z codziennością. By związek był udany, potrzebna jest wiara i ufność, że może tak być i będzie. Owszem, miłość może być dla kogoś “okazją” do zranienia drugiej osoby, gdyż ludzie bywają różni. Jednak bez przekonania, że tak się nie stanie, nie da się dobrze funkcjonować razem.

5. Wybaczaj zamiast rozpamiętywać i wypominać
Nie myli się tylko ten, który nic nie robi. Ta zasada dotyczy także życia w związku. Nie ma ludzi doskonałych, nie jest więc taki Twój partner i nigdy nie będzie. Pewnie nie raz się zdarzy, że zrani Cię w jakiś sposób, mniej lub bardziej, jednak rozwodzenie się nad tym i wypominanie przy każdej okazji niczego dobrego nie przyniesie. Jeśli nie potrafisz wybaczyć i zostawić przeszłości to, co do niej należy, Twój związek nigdy już nie będzie taki, jak wcześniej.

6. Pozwól podejmować decyzje
Każdy z nas jest inny. To, że przeżyłeś kiedyś coś takiego, jak Twój partner przeżywa obecnie, nie uprawnia Cię do wymuszania podobnych do Twoich decyzji. Przestań udawać, że znasz partnera lepiej, niż on siebie sam. To On wie, co jest dla Niego (i docelowo dla Was) najlepsze. Choć Wasze życia się przenikają, każdy ma prawo wieść własne wedle uznania. Nie zmienisz tego. Poza tym, ludzie uczą się na WŁASNYCH błędach i warto im na to pozwolić ;)

7. Akceptuj
Prawda jest taka, że oczekujemy bezwarunkowej akceptacji od partnera (i nie tylko niego, ale i całej reszty ludzi), sami jednak mamy ogromny problem z odwdzięczeniem się tym samym. Nie oczekuj od drugiej połówki zachowań, które kompletnie nie przystają do Jej osobowości. Każdy ma prawo mieć swoje nawyki, robić coś inaczej, hołdować innym wartościom i potrzebom. W związku z tym wymagaj tylko tego, co razem ustalicie, a nie tego, czego Ty chcesz. Nie jesteście razem od dziś, i to po randce w ciemno. Miej to w pamięci…

8. Rób to, co czyni Cię szczęśliwym
Udany związek tworzą Ci, którzy na co dzień czerpią z życia saysfakcję, mają swoje pasje ub choćby ulubione zajęcia, którym poświęcają czas każdego dnia. Trudno, by ktoś, kto jest wiecznie niezadowolony, przygnębiony i zestresowany wniósł do związku słońce. Choć nie tylko Ty tworzysz relację, wiele zależy od Ciebie – weź to pod uwagę zamiast zastanawiać się, dlaczego źle się u Was dzieje i zacznij działać.

9. Okazuj życzliwość przy każdej okazji
Empatia to niezmiernie przydatna cecha nie tylko w związku. Życzliwych zachowań nigdy nie za wiele. Są wskazane zawsze, gdyż dzięki nim nigdy nie sprawisz drugiej stronie przykrości, wzbudzisz za to zaufanie i miłość. Poza tym, nie wiesz, co aktualnie przeżywa Twój partner, a dzięki ciepłu, które będzie od Ciebie biło, łatwiej się tego dowiesz, co ułatwi i poprawi Wasze relacje. Doceń więc wartość uśmiechu, dotyku i czułego słowa.

10. Odpuść sobie jeśli trzeba
Dając miłość i szacunek zasługujesz na odwzajemnienie. Jeśli go nie otrzymujesz, daj sobie spokój. Zerwanie zawsze boli, jednak warto potraktować utratę kogoś, kto Cię nie kocha i nie docenia jako zysk, który zaprocentuje w przyszłości. Myśl o tym, jak o minionym doświadczeniu, które z pewnością czegoś Cię nauczyło. Być może dzięki niemu Twój kolejny związek będzie tym wymarzonym?


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.

15 komentarzy

Możliwość komentowania została wyłączona.