Osobowość chwiejna emocjonalnie typu borderline jest jednym z niewielu problemów psychicznych, w którym robienie sobie krzywdy i występowanie nawracających myśli samobójczych, stanowią kryteria diagnostyczne. Mając to na uwadze, łatwo sobie wyobrazić, jak ogromny poziom cierpienia odczuwa osoba dotknięta tym zaburzeniem.

Powodów, dla których osoba z osobowością z pogranicza krzywdzi samą siebie jest wiele. Choć różnią się one zależnie od czynników, takich jak temperament, styl życia czy reakcje otoczenia, do najczęstszych należą:

– chęć skierowania uwagi na ból fizyczny, który zdaje się być łatwiejszy do zniesienia od emocjonalnego
– zwiększenie poczucia realności i adekwatności do sytuacji tego, co się dzieje w środku
– wyrażenie złości lub wręcz przeciwnie – ukrycie jej (zwłaszcza, gdy dotyczy drugiej osoby)
– ukaranie siebie samego (samokaranie)
– zwrócenie na siebie uwagi

Kiedy powodami sprawiania sobie fizycznego bólu są powyższe, ich celem NIE jest samobójstwo, lecz poradzenie sobie „tu i teraz”.

Sposobami, za pomocą których osoba cierpiąca na borderline zadaje sobie cierpienie, zwykle są:

– celowe uderzenie ręką, nogą lub głową w coś twardego (urządzenie, kant stołu, futryna, ściana)
– uszkadzanie skóry drapaniem, szczypaniem, gryzieniem lub skubaniem
– przypalanie lub nacinanie skóry
– wyrywanie włosów
– destrukcyjne korzystanie z używek (alkoholizm, narkomania)

Drugą stronę medalu stanowią myśli i tendencje samobójcze, które wynikają przede wszystkim z poczucia nieradzenia sobie z emocjami oraz wrażenia stałej pustki wewnętrznej. Nierzadko problemom tym towarzyszy brak społecznej akceptacji oraz bycie odrzucanym przez kolejnych partnerów.

Życie z borderline bywa bardzo męczące, jednak nie musi tak być.

Jeśli Ciebie lub bliską Ci osobę dotyczą powyższe objawy – zgłoś się po pomoc do psychiatry lub psychoterapeuty.


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.