Jesteś w ciąży i nie masz ochoty się kochać? Dobrze zastanów się dlaczego, bo wiele tracisz. Uważasz, że ciąża to nie czas na seks? Masz niczym nie uzasadnione poczucie winy wobec dziecka? Zapomnij o tym wszystkim! TO właśnie jest TWÓJ, Wasz czas.

Nie będąc w ciąży wystarczająco psujemy sobie seks stresem spowodowanym różnymi czynnikami, wśród których ważne miejsce zajmuje lęk właśnie przed ciążą. I to po obu stronach. Do tego dochodzą jeszcze niedogodności związane z różnymi formami antykoncepcji, które w ciąży znikają.

Ponadto polepsza się ukrwienie narządów płciowych, więc doznania są zwykle o wiele intensywniejsze niż normalnie, a lubrykacja (wydzielanie śluzu) bardziej obfita. Orgazmy bywają różne – jedne kobiety nie widzą różnicy, inne twierdzą, że są lepsze. Jedno jest pewne – hormony wydzielane w trakcie szczytowania napełniają radością nie tylko Ciebie i partnera, ale również… dziecko. Tak, tak, tutaj również sprawdza się zasada: Szczęśliwa matka to szczęśliwe dziecko. Na początku ciąży nie ma znaczenia, w jakiej pozycji uprawiasz seks, ale kiedy brzuszek zaczyna rosnąć, a piersi stają się obrzmiałe lub bolesne, stosuj pozycje, dzięki którym unikniesz ucisku tych miejsc. Najodpowiedniejsze są:

– na jeźdźca siedzące lub półleżące

– tylne

– tylne na boku

– na pieska

– i inne, w których jedno leży, drugie siedzi lub klęczy

Oraz wszelkie te, w których jest Wam wygodnie. Może warto wykorzystać ten czas na eksperymenty? Stół? Krzesło? Łazienka? Be creative! :)

WAŻNE !!!

Jeśli Twoja ciąża jest zagrożona lub lekarz z jakiegokolwiek powodu zabronił Ci seksu, zastosuj się do jego rad!

Jeśli w trakcie stosunku odczuwasz ból, którego nie odczuwałaś wcześniej lub pojawia się krwawienie czy też silne skurcze – koniecznie powiedz o tym lekarzowi.

Jeśli przez całą ciążę i/lub długo po porodzie (kilka miesięcy) nie masz W OGÓLE ochoty na seks lub masz znacznie mniejsze libido w stosunku do czasu sprzed ciąży czy wręcz odczuwasz wstręt wobec seksu – zgłoś się z tym do ginekologa i/lub psychologa.

Seks w ostatnich 2 tygodniach (orientacyjnie) od terminu porodu może wywołać skurcze o sile wystarczającej do wywołania szybszego porodu nawet, jeśli Twoja ciąża nie jest nim zagrożona.

Dobrej zabawy!

 


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.

245 Komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *