10 rzeczy, których lepiej nie robić w mediach społecznościowych po rozstaniu

1. Facebook to nie pamiętnik czy dziennik
To oczywiste, że masz emocjonalną huśtawkę i na zmianę płaczesz po stracie „najlepszego partnera na świecie” i cieszysz się z zakończenia destrukcyjnego związku, ale ogłaszanie szybko zmieniających się skrajnych emocji światu nie poprawi Ci nastroju. Lepiej wypisz to gdzieś na kartce albo wyżal się bliskiej osobie. Zmiany statusu na Facebooku co pięć minut raczej nie przysparzają przyjaciół, choć mogło Ci się tak wydawać.

2.Zrezygnuj z publikowania smutnych piosenek o nieszczęśliwej miłości
Zastanów się, co chcesz przez to osiągnąć? Partner raczej nie wróci, a Ty możesz w ten sposób pogłębić swoje cierpienie. Wzbudzanie w jeszcze niedawno bliskiej osobie poczucia winy również nie przyniesie Ci ulgi. Jeśli masz potrzebę uzyskania współczucia, to w porządku. Masz do tego prawo, tylko zrób to inaczej.

3. Nie neguj Waszego związku
Nie musisz od razu usuwać wszystkich zdjęć z ukochaną osobą, statusów z nią związanych, komentarzy. Byliście razem i to się nigdy nie zmieni. Zaprzeczanie dobrym chwilom i cechom byłego partnera uderza również w Ciebie.

4. Unikaj wzbudzania zazdrości
Masz świetne zdjęcia z przyjaciółmi przeciwnej płci? Korci Cię, by je wstawić i dodać jakiś pikantny opis? Nie jest raczej to dobry pomysł. Może to obudzić w Tobie pogardę do siebie, zamiast zamierzonej przez Ciebie zazdrości osoby, z którą już nie jesteś.

5. Nie publikuj treści oceniających eks-partnera.
Z pewnością osoba ta miała wady, ale piętnowanie ich publicznie nie wzbudzi w Tobie pozytywnych uczuć i optymizmu co do przyszłych relacji.

6. Nie angażuj w rozstanie Waszych wspólnych przyjaciół
Jeśli już musisz publikować na swojej tablicy obraźliwe treści, ukryj je dla siatki wspólnych znajomych aż Twoje emocje opadną, a potem podejmij decyzję.

7. Nie zawiedź zaufania
Wasze tajemnice niech nimi pozostaną. Inni czytają i będą się bali Ci zaufać, skoro nie potrafisz zachować dyskrecji na temat tak bliskiej relacji, jak związek partnerski. Poza tym, nie wiesz, co możesz otrzymać w zamian w akcie zemsty, także obmawianie odłóż na bok.


8. Nie przekonuj do powrotu, nie nawołuj do wybaczenia

Jeśli chcesz porozmawiać – zrób to w cztery oczy. Postaw się w sytuacji tej drugiej strony i przyjrzyj emocjom, które towarzyszą wyobrażeniu, że ktoś upublicznił Twoją zdradę czy jakikolwiek inny błąd.


9. Nie publikuj niczego, co krzyczy „przeżywam teraz najlepszy/najgorszy okres w moim życiu”

Zdjęcia z paczką przyjaciół, czy co gorsza przyjacielem byłego partnera i statusy typu „moje życie się skończyło” czy „wreszcie wolność i szczęście <3” są nie na miejscu. Wywoływanie przykrych emocji i agresji obraca się przeciwko nam samym.

10. Nie nękaj
Najlepiej nawet nie zaglądaj na stronę byłego partnera, bo będzie Cię kusić. Nic dobrego z tego nie wyniknie, przecież tak naprawdę to wiesz. Komentowanie zdjęć, statusów czy też pretensje o usunięcie np. zdjęcia z Tobą są oznaką niedojrzałości.

[via]


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.

304 komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.