collegewife.com

collegewife.com

Dziś komunikacja ma zupełnie inne oblicze, niż jeszcze 20 lat temu. Wciąż zabiegani wysyłamy krótkie smsy, emaile, publikujemy posty. Generalnie – więcej piszemy, mniej mówimy, przez co skupiamy się głównie na tym, by przekaz był konkretny i ekonomiczny. Z tego powodu, potrafimy być „oschli” nawet dla bliskich, choć łatwo możemy tego uniknąć.

Zacznij od częstego okazywania, jak bardzo są dla Ciebie ważni.

Kochać i być kochanym, to jedna z najcudowniejszych rzeczy, jakie trafiają się w życiu. Warto docenić ten fakt i wprost wyrażać wdzięczność czy podziw, zarówno słowem jak i gestami czy zachowaniem. Niewypowiedzianych słów żałuje się częściej, niż wypowiedzianych, za które zawsze można przeprosić… Dlatego nie czekaj wyraź to dziś!

Bądź otwarty, nie owijaj w bawełnę

Media wciąż wbijają nam do głów, że nie liczy się to, co mówimy, ale jak mówimy. Sporo w tym prawdy, z jednym zastrzeżeniem: zasada ta powinna dotyczyć główne kontaktów zawodowych czy biznesowych. Jeśli chodzi o bliskie relacje, jasność komunikatów jest podstawą. Dlatego mów wprost, co czujesz, co masz na myśli. Przekazuj to, co chcesz, by wiedziały najważniejsze osoby w Twoim życiu. Choć często tak Ci się wydaje, nie są w stanie czytać w myślach czy domyśleć się, o co tak naprawdę chodzi. Używaj komunikatów ja, czyli mów o swoich obawach, wątpliwościach, żalach, smutkach, zawodach. Pozwól drugiej osobie Cię zrozumieć, a unikniesz zbędnych nerwów i kłótni. Wiem, wymaga to odwagi, ale miłość to nie tylko pluszowy miś i kwiaty ;)

Wyrażaj troskę

Pytaj bliskich:
Dlaczego jesteś smutny; Jak się czujesz w związku z…?; Co czułeś, kiedy…?; Czy to, że… jest OK? Co o tym myślisz?
To prosta metoda, lecz jednocześnie pomijana i niedoceniana. W krótką chwilę udowodni drugiej osobie, że nie jest Ci obojętna i darzysz ją uczuciem, lecz pod jednym warunkiem: że uważnie wysłuchasz, co odpowie, aby zrozumieć i zaakceptować, a nie skrytykować.

Szczerość to podstawa

Życie w kłamstwie jest niełatwe i potrafi znacznie obniżyć psychiczny dobrostan. Może spowodować napięcie, a w konsekwencji niechęć i unikanie pewnych tematów. Ponadto, jedno kłamstwo zwykle pociąga za sobą kolejne i następne, aż do powstania sieci, w której nawet Tobie trudno będzie się połapać. Bycie szczerym, nawet jeśli bolesne, uwalnia umysł i w dalszej konsekwencji niesamowicie zbliża. Oczywiście należy być przy tym ostrożnym, podawać trudne do przyjęcia informacje w odpowiedniej formie. Mówienie prawdy to przyjmowanie odpowiedzialności za to, co się zrobiło czy powiedziało wcześniej, świadczy więc w ogromnej mierze o dojrzałości do emocjonalnych więzi. Pretensje za negatywne skutki kłamstw, łącznie z rozpadem związku, możesz mieć tylko do siebie.

Niech za słowami idą czyny

Rozmowy to podstawa udanej relacji, warto jednak, by komunikaty były spójne z działaniami. Sposób, w jaki traktujesz bliską osobą jest dla niej jasnym przekazem tego, co o niej myślisz i co czujesz. Bądź w tym konsekwentny. Mówienie Kocham Cię nie pomoże, jeśli pomiatasz ukochaną osobą, choćby było powtarzane tysiąc razy dziennie. Za słowami mają iść dowody, najlepiej nie ilościowe, a jakościowe. Dlatego warto mieć na uwadze preferencje, potrzeby i wartości drugiej osoby w okazywaniu jej uczuć.

Czuły dotyk to też komunikat

Czasem najlepsze, co można zrobić, to po prostu przytulić ukochaną osobę. Wzięcie w ramiona to nie tylko oznaka bliskości. Daje także poczucie bezpieczeństwa, przynosi ukojenie, jest otwarciem na emocje drugiej osoby. Dobrą praktyką, zwłaszcza, gdy przytulanie wydaje Ci się nie na miejscu (np. w kontaktach braterskich czy przyjacielskich), są klepnięcia w ramię, uściski dłoni czy pocałunki w czoło. Nie bójmy się ich.

Ciepła, otwarta i świadoma drugiej osoby komunikacja, może pozwolić uniknąć wielu nieporozumień, niesnasek i konfliktów. Dlatego warto poświęcić jej uwagę i uczynić ją częścią życia, zwłaszcza w bliskich relacjach, które są bezcenne.


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.

318 komentarzy

Możliwość komentowania została wyłączona.