Ból gardła potrafi być nieznośnie uciążliwy. Zwłaszcza, że zwykle przychodzi nagle, w najmniej odpowiednim momencie. Na szczęście jest na to ratunek, i to ławo dostępny dla każdego.
Oto najskuteczniejsze doraźne sposoby:

1. Inhalacja

Bóle gardła w większości wynikają z obrzęku. Infekcja powoduje, że zatyka się nos lub stale cieknie z niego wydzielina, co wymusza oddychanie ustami, które dodatkowo pogarsza stan gardła. Gorąca para działa przeciwzapalnie, łagodząc obrzęd okolic krtani.
Jak wykonać inhalację? Wlej wrzącą wodę do miski lub garnka, dolej kila kropel lawendy lub specjalnego olejku do inhalacji, pochyl się tak blisko, jak tylko możesz i nakryj głowę ręcznikiem. Oddychaj nosem i ustami łącznie, szeroko je otwierając.
Uwaga!
Metoda ta nie jest odpowiednia dla osób z astmą lub innymi problemami oddechowymi.

2. Zielona herbata

Zielona herbata ma właściwości przeciwzapalne. Aby spełniła swoje zadanie, zalej ją wodą o temperaturze około 80 stopni i wypij po 15 minutach, by nie była zbyt gorąca. Aby wzmocnić efekt przeciwzapalny, najpierw płucz gardło ciepłą wodą z dużą ilością soli przez kilka minut. Potem wypij zieloną herbatę.

3. Cytryna

Nie znosisz kwaśno-cierpkiego smaku surowych cytryn? Trudno, cel uświęca środki ;). W pierwszej chwili ssanie cytryny może dawać wrażenie, że ból gardła stał się silniejszy. Nie szkodzi, to tylko kilka sekund. Ból oznacza, że to działa :). Pokrój umytą cytrynę na ósemki i ssij je tak długo, jak dasz radę, po czym kilkakrotnie wypłucz gardło płynem do higieny jamy ustnej.

Powyższe środki to jedynie doraźny sposób na ból. Prócz nich ważna jest także odpowiednia dieta, higiena, odpoczynek. Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 3 dni lub przybiera na sile mimo naszych starań – warto udać się do lekarza, by zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji.


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.

302 komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.