Pewność siebie to jeden z kluczowych warunków sukcesu. I choć owszem, nie powinna być zbyt wysoka, zwłaszcza w stosunku do kompetencji, gdyż wtedy uchodzi się za „mądralę”, „ważniaka” czy „cwaniaczka”, większość z nas ją znacznie zaniża.
Jak sprawić, by była taka, jaka być powinna? Oto sześć niezawodnych, a zarazem prostych sposobów.

1. Regularnie ćwicz
Aktywność fizyczna jest nieoceniona na każdym polu. Poprawia kondycję i wygląd, co wpływa na atrakcyjność. Jest naturalnym stymulatorem uwalniania hormonów odpowiedzialnych za dobry nastrój. Ponadto redukuje stres i daje satysfakcję.

2. Dbaj o wygląd
Mówią, że nie strój zdobi człowieka, jednak gdy staje się przed lustrem i widzi źle ubraną, nieuczesaną osobę z tłustymi włosami, trudno mieć o sobie wysokie mniemanie. Nie chodzi o to, by poświęcać 3 godziny dziennie na robienie się na bóstwo, ale by zawsze dbać o higienę osobistą i dobrze dobierać ubiór, zarówno pod względem dopasowania do siebie i swojego stylu, jak i do okazji.

3. Bierz udział w życiu towarzyskim
Nic bardziej nie sprzyja marazmowi, poczuciu beznadziei i rezygnacji, niż wycofanie się z relacji społecznych. „Cześć” do kolegi z pracy i „Co u Ciebie? – Stara bieda.” na ulicy – to zdecydowanie za mało. Relacje z innymi pozwalają czuć się docenianym i potrzebnym z jednej strony oraz przedyskutować swoje rozterki z innymi z drugiej. Są także świetną okazją do dzielenia się pomysłami, które warto przedyskutować, by upewnić się co do ich trafności.

4. Zduszaj negatywne przekonania w zarodku
Błędy popełniają wszyscy, bez wyjątku. Choć ich nie lubimy, to dzięki nim się rozwijamy. Warto więc umieć je wykorzystywać. Zamiast się ganić i myśleć „Znów się nie udało: straciłem pracę, nie dostałem awansu, trzeci raz zostawił mnie facet. Jestem zerem.”, próbuj nowych rzeczy. Poszerzaj swoją strefę komfortu, bo z tego zawsze będziesz dumny, nawet, jeśli początkowo będzie to okupione serią porażek.

5. Poszerzaj kompetencje
Wszystkiego nie dowiesz się nigdy. Ale na pewno jesteś dobry w jakiejś dziedzinie, czujesz się w niej najpewniej, chcesz się w nią zagłębiać. Wykorzystaj to. Wiedza to dziś nieoceniony zasób, który wykorzystany w odpowiedni sposób da Ci satysfakcję i pieniądze.

6. Uśmiechaj się
Nawet, jeśli nie masz powodu, spróbuj. Mózg stosunkowo łatwo w ten sposób oszukać. Kiedy już Ci się uda – wykorzystaj dobry humor na konstruktywną aktywność lub zrelaksuj się. Enjoy!

Jeśli znasz jakieś metody na zwiększenie pewności siebie, które na Ciebie działają – podziel się :-)


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.