Udany związek to skarb. Znalezienie kogoś, kto da nam wsparcie, miłość i bliskość jest nieocenioną wartością w życiu. Stworzenie satysfakcjonującego związku i trwanie w nim nie jest jednak takie łatwe. Dlaczego?

Szkodliwa mitomania?

Od dziecka wmawia się nam, że związek, a właściwie małżeństwo, to harmonia dwojga idealnie dobranych ludzi, którzy stanowią dwie połówki jabłka czy też czegokolwiek innego. Musi być w nim miłość, pełne zaufanie, oddanie i mnóstwo innych wspaniałości. Nic więc dziwnego, że gdy przychodzi moment konfrontacji z rzeczywistością, z wielu bliższych relacji rezygnujemy już na wstępie lub gdy opadną pierwsze emocje. Kobiety czekają na księcia z bajki, który w dodatku sprząta i gotuje, a mężczyźni… chyba sami nie wiedzą na kogo, ale na pewno kogoś kto nie istnieje, czyli kobietę sukcesu, która jest zarazem boginią seksu jak i perfekcyjną panią domu oraz domowego ogniska. Warunki, jakie w teorii musi spełniać nasz partner są więc absolutnie nieosiągalne dla istoty ludzkiej z krwi i kości. Nawet, jeśli ktoś ma to wszystko, to albo na chwilę albo na pozór.

Dlaczego tak się dzieje?

To bardzo skomplikowane, ale ma ogromny związek z potrzebami, ponieważ każdy z nas ma inne, a z logicznego punktu widzenia nie ma powodu, by rezygnować z czegoś na rzecz kogoś, bo niby dlaczego? Zapewne większość zgodzi się z tezą, iż jedną z ważniejszych potrzeb w związku jest potrzeba seksualna. I na tym tle rodzi się tak naprawdę najwięcej konfliktów, ponieważ rozwój seksualny mężczyzn przebiega zgoła inaczej niż dzieje się to w przypadku kobiet, które łączą sferę seksualną z uczuciami w o wiele większym stopniu. Seksualność to dla nich bliskość i komunikacja z partnerem, nie zaś w głównej mierze czynność biologiczna w skrócie mówiąc. Oczywiście bywają wyjątki, ale nie ma to większego znaczenia. Ważne, że potrzeby dwojga ludzi rzadko są identyczne, stąd tak trudno się “dogadać”.

Jak temu zapobiec?

Bardzo ważna w budowaniu związku jest – co może zabrzmi banalnie – szeroka wiedza o partnerze, zarówno jego psychice jak i stronie biologicznej. Aby taką wiedzę uzyskać, niezbędnych jest kilka rzeczy. Po pierwsze szczerość i otwartość w rozmowach na tematy seksualne czy też partnerskie ogólnie, ale szczerość bezpośrednio związana z obecnym partnerem, nie zaś opowiadanie jak to było z innymi. Komunikacja to podstawa każdej relacji, więc jeśli zabraknie jej w związku, trudno będzie czerpać z niego satysfakcję. Kolejną drogą do udanej relacji jest umiejętność kompromisów, przy czym pamiętać należy, że nie chodzi tu o porzucanie swojego zdania czy też potrzeby na rzecz partnera, ale dogranie ich w taki sposób, aby obie strony były usatysfakcjonowane. Koniec końców “My” też jest ważne – słowo związek skądś się przecież wzięło ;).

Powodzenia!

Jeśli w Twoim/Waszym związku dzieje się coś, co Cię niepokoi, a wykorzystaliście już wszystkie znane sobie sposoby na poprawę – być może warto rozważyć wizytę u terapeuty par.


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.

417 Komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *