źródło obrazka: http://www.huffingtonpost.ca/

źródło: http://www.huffingtonpost.ca/

Wiosna jak co roku zachęciła do zadbania o linię i zrzucenia kilku kilogramów. Dieta zaplanowana w każdym szczególe, przemyślana, rozpisana i… nie działa. W dodatku to nie pierwszy raz. Efekt? Wyciągnięcie wniosku, że widać gra nie jest warta świeczki i ktoś wcisnął nam bzdury jaka to dieta miała być skuteczna i w następstwie powrót do dawnych nawyków. Nie musi jednak tak być.
Dlaczego w takim razie ten scenariusz tak często się sprawdza?

Wapń jest ważny

Tak naprawdę każdą dietę powinno się zacząć od suplementacji wapnia. Dlaczego? Ponieważ pomaga on spalać tłuszcz w organizmie i buduje mięśnie. Ponadto ma spory wpływ na gospodarkę hormonalną, która często ulega zaburzeniu w trakcie diety, więc przyda się jej wsparcie. Są również pozytywne skutki zażywania wapnia związane z psychiką, a konkretnie motywacją i zadowoleniem z siebie, o które łatwiej dzięki temu pierwiastkowi. Jeśli więc w organizmie brakuje wapnia, trudniej i wolniej zrzucamy kilogramy. Najlepiej czerpać go z roślin strączkowych jak fasola czy groch, migdałów, zielonych warzyw, nasion słonecznika, oraz wody. Jeśli nie możemy się obejść bez nabiału, najlepiej wybierać sery dojrzewające i owcze.

Pamiętaj o białku

Wiele diet kończy się fiaskiem, gdyż zapominamy dostarczać organizmowi niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania białka. Tymczasem w trakcie diety powinniśmy spożywać je w większych ilościach niż w normalnych trybie odżywiania, gdyż więcej energii potrzeba do strawienia białek niż węglowodanów, co przekłada się na spalenie większej ilości energii w procesie jego metabolizmu i pożądanego chudnięcia. Najzdrowszym źródłem białka, zwłaszcza dla osób odchudzających się, są ryby, chudy drób, orzechy oraz od czasu do czasu (1-2 razy w tygodniu) – jajka.

Uwaga na przekąski!

Każdy ma prawo zgłodnieć między posiłkami, zwłaszcza po wysiłku fizycznym lub umysłowym. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż podjadanie może zrujnować to, co udało nam się osiągnąć dzięki diecie, a nawet sprawić, że waga nie drgnie nawet o kilogram. Dlatego ważne jest, by przestrzegać kalorycznego limitu przekąski to jest około 150 kcal i pilnować, by nie było ich w ciągu doby więcej niż dwie. Niestety – odchudzanie wymaga poświęceń.

Jedz regularnie

Przestrzegaj godzin jedzenia, jakie sobie ustalisz, co do 15-20 minut. Nie próbuj omijać posiłków w nadziei, że wówczas schudniesz szybciej. Jest zupełnie odwrotnie – jeśli nie zjesz śniadania, doprowadzisz się do wilczego głodu i będziesz stale gdzieś z tyłu głowy myśleć o jedzeniu. Poza tym rozleniwisz żołądek, spowalniając jego pracę, a w dodatku pozwolisz sobie na większy, bardziej obfity w węglowodany i tłuszcze obiad. To nie jest dobre rozwiązanie.

Zgubne weekendy

Rozpiera Cię duma, bo udało Ci się utrzymać dietę przez cały tydzień. Dlaczego więc nie pofolgować sobie w sobotni wieczór z przyjaciółmi? Nic bardziej mylnego. Fast foody, alkohol, gazowane napoje i słone przekąski to zabójstwo diety, nawet, jeśli to tylko kilka piwek, pół paczki chipsów i szklanka coli. Nie chcesz wiedzieć, ile to kalorii, ale jedno jest pewne – nie zmieścisz się w limicie, nie mówiąc już o tym, że po alkoholu często odczuwa się w którymś momencie głód, zwany popularnie pacmanem. Zapomnij więc o tym procederze dla własnego dobra.

Czytaj więcej na temat skutecznego odchudzania:
Jak skutecznie schudnąć cz. 1
Jak skutecznie schudnąć cz. 2


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.

205 Komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *