Cele to jeden z najważniejszych elementów sukcesu. Ci, którzy je mają i konsekwentnie do nich dążą, zarabiają 2-3 razy więcej od ludzi, którzy żyją bez nich. Statystyki osiągania zamierzonych celów są marne – osiąga je zaledwie co 10 człowiek. Ponad 25% celów założonych na przyszły rok, powtarza się co roku. To bez wątpienia frustruje i demotywuje. Z czego to wynika i jak to zmienić?

Głównym problemem za to odpowiedzialnym jest nieumiejętne stawianie sobie celów. TU możesz poczytać, jak robić to w odpowiedni sposób.

A co, jeśli dobrze wyznaczam cele, a mimo to ich nie osiągam?

Być może ich idea pozostaje w sprzeczności z Twoją naturą.

O co chodzi?

Mam na myśli fakt, że prawdopodobnie ustalając cele skupiasz się zbytnio na tym, jak rozwiązać swoje życiowe problemy zamiast na tym, by się rozwijać: pielęgnować pasje, wzmacniać talenty i umiejętności, wykorzystywać to, co naprawdę lubisz.
Okazuje się, że wówczas ilość osiąganych celów wzrasta kilkukrotnie. Któż bowiem nie robiłby tego, co kocha?
Pytanie tylko: czy wiesz, co to jest? Ale to osobna kwestia.

Przestań robić sobie pod górkę

Jako główne stawiaj sobie przede wszystkim cele oparte na tym, w czym jesteś dobry. Jeśli pragniesz schudnąć, nie szukaj tygodniami ćwiczeń, któe najlepiej się do tego nadają. Zamiast tego – wybierz aktywność, która Ci odpowiada. Być może lubisz pływać lub jeździć na desce? Świetnie! Rób to, kiedy tylko masz okazję, a zrzucisz kilogramy mimochodem, nawet o tym nie myśląc. Cel powinien więc brzmieć:

Będę 4 razy w tygodniu pływać / jeździć na desce przez co najmniej 45 minut

a nie

Schudnę 10 kilogramów w 2 miesiące

Prawda, że brzmi lepiej? To oczywiście tylko przykłady. Sam znajdź coś dla Ciebie. Jeśli masz z tym kłopot – skontaktuj się ze mną.

By zobrazować fakt, że praca z celami powinna być przede wszystkim wzmacnianiem mocnych stron, a nie eliminowaniem słabych, pomyśl, co robisz, by dosolić potrawę: dosypujesz sól czy odparowujesz tyle wody, ile się da?…

Bądź niezaprzeczalnie dobry. Żaden wysiłek marketingowy nie będzie dla tego substytutem


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.