Nasze życie to niekończące się pasmo decyzji. Niektóre z nich są proste, jak te, na jaki film pójść do kina czy co ugotować na obiad, inne mają ogromny wpływ na nasze życie, jak ślub, kredyt czy dziecko. Tymczasem badania pokazują, że im mniej decyzji mamy do podjęcia, tym mniej jesteśmy psychicznie zmęczeni, a co za tym idzie, mamy więcej energii i świeżości. Nie zawsze jednak ilość koniecznych do podjęcia decyzji da się ograniczyć. Co więc możemy z tym zrobić? Przede wszystkim podejmować decyzje wartościowe i z rozmysłem. Jakie?

1. Będę szczęśliwy niezależnie od okoliczności

Warto wierzyć w swoją moc sprawczą, wiedzę i intuicję. Jeśli więc podjąłem daną decyzję, to znaczy, że w tamtym momencie uważałem ją za najlepszą z możliwych. I tej myśli warto się trzymać. Dzięki temu zamiast rozpaczać i płakać nad rozlanym mlekiem, zaczniesz wyciągać konstruktywne wnioski i cieszyć się każdą chwilą.


2. Zamiast agresji okażę empatię

Ktoś stanął Ci na but w autobusie? Pani przy kasie akurat wymieniała rolkę, kiedy już wykładałeś zakupy na taśmę? Dlaczego tak Cię to złości? Co Ci daje ta złość? Zamiast tego rzuć jakiś żart (nie ironiczny!). Skoro oczekujesz od świata pozytywnych emocji – zacznij sam je generować. Zobaczysz, jak wiele się zmieni.

3. Przejdę w tryb offline choć na godzinę

Tak, wiem. Internet jest dziś niemal jak powietrze. Wchłonęliśmy go, a on nas. Jednak na dzień dzisiejszy korzystanie z niego łączy się z kilkoma rzeczami, które szkodzą naszemu zdrowiu: siedzeniem, patrzeniem w źródło światła z bliskiej odległości, samotnością w jakimś sensie. Warto o tym pamiętać i wykorzystać choć nieco czasu na bardziej dynamiczne lub kreatywne aktywności jak spacer, krótki trening, czytanie lub cokolwiek lubimy.

4. Poświęcę czas sobie i bliskim

Wszyscy jesteśmy dziś zajęci i doskwiera nam brak czasu. Ale czas poświęcony sobie i bliskim jest zawsze nieoceniony. Pamiętajmy o nim każdego dnia. Czy kiedykolwiek żałowałeś czasu poświęconego własnemu rozwojowi lub bliskim?

5. Będę swoim najlepszym przyjacielem

Akceptacja siebie to podstawa psychicznego dobrostanu. Zdrowa samoocena przekłada się nie tylko na sukcesy i poczucie szczęścia, ale również czyni nas ogólnie zdrowszymi. Dlatego naprawdę warto traktować siebie jak najlepszego przyjaciela: w pełni akceptować, rozumieć, wspierać. Ale również umieć spojrzeć z dystansu, pomóc uświadomić pewne rzeczy.

6. Na mojej twarzy będzie często gościł uśmiech

Uśmiech jest nieoceniony, zwłaszcza a relacjach z innymi. Nie dość, że podnosi nam poziom endorfin, to sprawia, że inni czują do nas sympatię. I chyba nikt nie zaprzeczy, że dzięki niej można wiele zyskać, nic przy tym nie tracąc.

7. Stawię czoła lękom

Lęk potrafi stanąć na drodze i skutecznie blokować. Najlepszą znaną dziś metodą radzenia sobie z nim jest… konfrontacja. Niełatwe, owszem. Ale skuteczne i WARTE starań. Jeśli poziom lęku jest zbyt duży, warto skorzystać z pomocy: osoby bliskiej, grupy wsparcia czy terapeuty.

Podejmując te decyzje każdego dnia nie tylko czujesz się lepiej. Sprawiasz także, że inne decyzje stają się znacznie łatwiejsze do podjęcia, wręcz niezauważalne. Dzięki temu umysł jest odciążony, a my czujemy się mniej zmęczeni czy też wyczerpani.

A Tobie jak często zdarza się opadać z sił mimo nicnierobienia? Pomyśl, dlaczego tak się dzieje. Czy łatwo Ci podejmować decyzje?


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.