IMGP2118

Wakacje do idealny czas, by zadbać o duszę i ciało i naładować się pozytywną energią na cały rok. Jak tego dokonać?

1. Jedz sezonowe owoce i warzywa.

Nie ma nic lepszego dla zdrowia niż świeże warzywa prosto z ogródka. Możesz je jeść w niemal nieograniczonych ilościach. To witaminowe bomby i kopalnie soli mineralnych. Zależnie od gatunku świeże – tzn. nieprzechowywane – warzywa są w Polsce dostępne od maja do października. Dzięki nim będziesz tryskać pozytywną energią. Twoje ciało i dusza odżyją, a żadna zima nie będzie Ci straszna.

2. Przebywaj na świeżym powietrzu

Pogoda w Polsce bywa różna, ale między majem a październikiem w zasadzie nigdy nie jest aż tak zła, by nie spędzić choć godziny na dworze. Deszcz? Od czego są parasole, kalosze i płaszcze przeciwdeszczowe? :) Nic nie wpływa lepiej na organizm niż tlen i słońce.

3. Bądź aktywny

Najlepiej właśnie a świeżym powietrzu. Nie musisz zaraz biegać czy grać w siatkówkę plażową lub tenisa. Możesz wybrać rower, rolki czy nordic walking.

4. Odpocznij

Porządny relaks na urlopie to warunek konieczny udanego roku w pracy. By organizm się zregenerował, potrzebuje minimum dwóch tygodni. Zapomnij w tym czasie o pracy: zapomnij o telefonach do biura i codziennym odbieraniu służbowych e-maili. To z pewnością zaprocentuje. Coroczny, dobrze wykorzystany urlop zmniejsza ryzyko zawału o 1/3.

5. Wysypiaj się

Myślisz, że najlepiej wykorzystasz wakacje grając do świtu na komputerze lub siedząc do rana przy piwie w pubie lub – o zgrozo – przed telewizorem? Nic z tego. Lepiej przeznacz ten czas na uregulowanie rytmu dobowego. Dobroczynne działanie snu trudno przecenić.

6. Pij więcej wody

Ile? Mniej więcej kieliszek (30ml) na każdy kilogram ciała. Jeśli więc ważysz 75 kg, minimalna ilość wody, jaką powinieneś wypić to:

75×30=2250ml=2,25l= 9 szklanek

7. Zrób porządki i remonty tam, gdzie źle się je robi zimą

Ogródek, balkon, garaż, szopa, składzik na drewno etc., to miejsca, o które warto zadbać latem, bo jest to wówczas przyjemniejsze i nie grozi negatywnymi skutkami. Przy takich okazjach zimą łatwo się przeziębić, a zimowe remonty często okazują się do poprawki.

8. Nazbieraj ziół i przechowaj je

Zamroź koperek i natkę pietruszki. Ususz miętę i melisę. Zrób syrop z pędów sosny. Poczuć zapach lata w lutym: bezcenne. Niewiele jest przyjemniejszych uczuć…

9. Zrób przetwory

Nawet, jeśli nie masz własnego ogródka, własnoręcznie zrobiony dżem czy słoik ogórków zawsze będzie smakować lepiej, niż ten ze sklepu. A ile satysfakcji!

10. Czerp radość z każdego dnia

Żyjesz tu i teraz. Skup się na tym, a szczęście przestanie Cię omijać.

Enjoy!


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.