Czy kiedykolwiek zastanawiałaś_eś się jak by to było, gdyby wszystko było dla Ciebie możliwe do zrobienia? Gdyby żadnej z Twoich ulubionych aktywności nic nie ograniczało? Wykonując je odczuwał(a)byś w sobie pełen przepływ i spełnienie, a każdy Twój krok byłby kolejnym krokiem do Twojego sukcesu?

Cudowna wizja? To możliwe!

Jak mówi Neale Donald Walsch, życie zaczyna się poza strefą komfortu. Dlatego jeśli czujesz się obecnie niekomfortowo, to wiedz, że prawdopodobnie czeka Cię zmiana. A każda zmiana jest zarówno końcem, jak i początkiem – nową szansą. Ciągłe trwanie w strefie komfortu podobne jest do życia w złotej klatce, która chroni Cię przed porażkami, zagrożeniami czy też wszelkiego rodzaju rozczarowaniami. Niestety jednocześnie stanowi ograniczenie w zdobywaniu nowych doświadczeń i umiejętności. Pierwszym krokiem ku zmianie może zatem być opuszczenie własnej strefy komfortu, czyli tego miejsca w sobie i w swoim otoczeniu, gdzie wszystko jest znane, gdzie czujesz się swobodnie i doświadczasz niskiego stanu niepokoju lub wręcz spokoju. Nie masz potrzeby do podejmowania wyzwań, żyjesz z dnia na dzień, a jedyny problem jaki się od czasu do czasu pojawia to niezadowolenie – to, że czujesz pewnego rodzaju niedosyt i znużenie.

No dobrze tylko skąd się bierze to niezadowolenie ? Przecież „Powinieneś być szczęśliwy”…

Niezadowolenie może wynikać z tego, że nie pojawia się nic nowego, że ciągle jest tak samo, np. stale od pięciu czy dziesięciu lat pracujesz na tym samym stanowisku, pozbawionym szans na awans czy podwyżkę. Mimo, że otoczenie jest wspierające i być może nie masz potrzeby robić jakiegokolwiek wysiłku związanego ze zmianą pracy, to jednak gdzieś głęboko w nas zakorzeniona jest potrzeba samorozwoju: eksperymentowania, poznawania tego co nowe, podejmowania wyzwań. Bo dzięki temu, że stawiamy sobie wyzwania, możemy być twórcami siebie i czerpać satysfakcję z poczucia skuteczności. Tak zaczyna się myślenie nad stawianiem sobie celu.

Cel jest Twoim sprzymierzeńcem w opuszczaniu strefy komfortu.

1. Uruchamia Twój ukryty potencjał
2. Stymuluje kreatywność
3. Uwalnia energię pomocną w realizacji planów
4. Daje poczucie mocy i sensu życia

Zawsze mamy przed sobą dwie ścieżki do wyboru. Możemy zostać w swojej strefie komfortu, czyli tu gdzie obiektywnie jest wszystko ok. W tej opcji jesteś u siebie w biurze, wykonujesz zadanie po zadaniu, zajadam się pysznym obiadem ze znajomymi z pracy. Zbliża się 17, jesteś już w blokach startowych do wyjścia do domu. Mimo to czujesz pewnego rodzaju rozgoryczenie, niezadowolenie z tego, że jesteś tu a nie w jakimś TAM. I jedyne co robi Ci to delikatne rozgoryczenie, to buduje Twoją pasywną postawę.

Druga opcja jest taka, że siadasz do komputera. Sprawdzasz oferty pracy, redagujesz CV i wysyłasz je tam, gdzie widzisz siebie. Pytasz znajomych, aktualizujesz profil na portalach zawodowych, chodzisz na targi pracy, uzupełniasz wiedzę. Jest w Tobie oczywiście sporo obaw. Myślisz sobie: Nie dam rady, nie poradzę sobie, co ja robię – przecież to istne szaleństwo. Boję się tej pracy, bo jest niepewna. Nie czuję się dość kompetentnie itp.itd. Na szczęście jest też w Tobie coś, co Cię TAM ciągnie. Chcesz zobaczyć siebie w wymarzonej roli, która na samą myśl sprawia, że masz motyle w brzuchu. Pragniesz poznać nowych ludzi, ich pomysły, opinie. Chcesz doświadczyć kontaktu z tym, czego aktualnie potrzebujesz. Być może jest to miejski gwar lub przeciwnie: szum górskiego strumienia i leśna cisza. Dlatego myśląc o sobie, swoich wartościach i potrzebach, mimo wszelkich obaw i lęków z postawy pasywnej możesz przejść do postawy aktywnej czyli do działania.

Co daje mi to działanie?

Pablo Picasso mówi, że działanie jest podstawowym kluczem każdego sukcesu. Oznacza to, że aktywność jest tą chwilą, tym momentem kiedy możesz zweryfikować mapę swojej rzeczywistości. Widzisz wtedy dokładnie, które przekonania na temat pomysłu zmiany pracy były nieprawdziwe. Dowiadujesz się, co Cię powstrzymywało przed podjęciem tej decyzji oraz jakiego rodzaju wsparcia potrzebujesz, żeby czuć się tam komfortowo. Dzięki temu, że podejmujesz trud, żeby zrealizować swój cel uczysz się też nowych rzeczy. Chociażby tego, co będzie Ci potrzebne w sytuacji zmiany pracy, jak zaplanować zmianę, by jak najmniej stracić, a jak najwięcej zyskać, na czyje wsparcie możesz liczyć. Pojawia się w Tobie również więcej energii, która jest motorem tego działania. Energia sprawia, że Ci się chce, że pojawiają się nowe pomysły, rozwiązania. Dzięki tej wewnętrznej sile napędowej jest w Tobie również więcej odwagi do testowania i sprawdzania swoich rozwiązań. Działanie jest też formą przejścia z postawy pasywnej do postawy aktywnej. A jeśli działasz, to znikają Twoje ograniczenia, a każdy Twój krok jest krokiem do sukcesu.

Co możesz zrobić w każdej chwili?

1. Poznaj swoją strefę komfortu
2. Zobacz co sprawia, że potrafisz zrobić pierwszy krok, aby opuścić swoją strefę komfortu
3. Zrób pierwszy krok
4. Zobacz co jest poza strefą twojego komfortu
5. Ciesz się nowym i doświadczaj siebie na nowo

Powodzenia! :)

Jeśli potrzebujesz wsparcia w samorozwoju, nie tylko w obszarze kariery zawodowej, pomyśl o konsultacji z psychologiem.

Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.