14 rzeczy, które powinieneś wiedzieć zanim skończysz edukację

Czy zdarza Ci się przysiąść na chwilę: w domu, w kinie czy w autobusie i zastanawiać nad swoim życiem? Mnie również. I myślę wtedy często: dlaczego wcześniej tego nie wiedziałam? Jaka wiedza bardzo by mi się przydała 10 lat temu? Oto ona:

1. Przygotuj się na błędy i porażki
Nie ma lepszych nauczycieli życia, niż błędy. Im więcej ich popełniasz, tym szybciej osiągniesz sukces. Dlatego odrzuć wahanie i zwątpienie. Przestań się bać, bo jedyny błąd, który może Ci zagrażać, to BEZCZYNNOŚĆ. Nie czekaj na szanse, lecz sam je sobie dawaj. Czy możesz być pewien, że Ci się powiedzie? Oczywiście, że nie. Ale jeśli nie zaczniesz działać, możesz być pewien porażki. Podejmując wyzwania wygrywasz zawsze, bo nawet, jeśli coś pójdzie nie tak – trudno o coś cenniejszego, niż doświadczenie.

2. Rób to, co kochasz
Być może brzmi to jak banał, ale z wielu mniej lub bardziej sensownych powodów ludzie tego nie robią. Zwykle zamiast zaufać sobie gonią za tym, co wpoili rodzice, media, moda czy „opłacalność” (czytaj: perspektywy zarobków). Tymczasem działają na siłę można doprowadzić do ruiny nawet kopalnie diamentów. Bez przekonania, pasji i poczucia kompetencji trudno czerpać z pracy nie tylko satysfakcję, ale też pieniądze. Pamiętaj o swoich wartościach i potrzebach i również weź je pod uwagę. Jeśli ze wszystkich rzeczy na świecie najbardziej cenisz rodzinę, daruj sobie studia lekarskie czy pracę marynarza. Bądź cierpliwy – jeśli podążasz za pasją i własną tożsamością – jesteś na właściwej drodze.

3. Rozwijaj się
Inwestuj w siebie. Nie tylko pieniądze, ale także czas. Wiedza i umiejętności to bezcenne dobra. Dają poczucie sensu, kompetencji i kontroli nad rzeczywistością. Nie trudno się domyśleć, że przekłada się to na pozytywne myślenie o sobie i świecie oraz satysfakcję z życia, to jest szczęście.

4. Odkrywaj
Otwórz się na nowe doświadczenia. Próbuj ile się da. Wykorzystuj każdą szansę, każdą propozycję. Zwłaszcza, jeśli wzbudzają w Tobie niepokój. Tak, to trudne. Ale naprawdę warto.

5. Bądź specjalistą
Przestań zajmować się wszystkim. To dziś nierealne. Nieważne, czy jesteś mechanikiem, lekarzem czy dziennikarzem. Naprawianie całego samochodu, leczenie ucha i brzucha czy pisanie o modzie i pogodzie nie mają racji bytu. Znajdź swoją niszę i zgłębiaj wiedzę. Oczywiście nie chodzi o to, by się zamykać na jakąś dziedzinę, ale raczej próbować wężej niż szerzej.

6. Mów to, co myślisz i czujesz
Ludzie naprawdę nie są jasnowidzami. Nie czytają z ruchu Twoich brwi czy wyrazu twarzy. Mogą się tylko domyślać. A sam wiesz, że domysły zwykle są mylne. Jeśli chcesz być dobrze zrozumianym i sprawnie się komunikować – używaj języka. Rozmawiaj z drugim człowiekiem, nie własnymi myślami.

7. Przestań przejmować się tym, co o tobie myślą
A właściwie – co myślisz, że myślą, bo zwykle nasze zdanie na ten temat jest mocno przesadzone na naszą niekorzyść. To ze sobą z całą pewnością spędzisz życie. Inni raz są, raz ich nie ma. Ufaj sobie i swojej intuicji. Zdanie innych weź pod uwagę, jeśli Ci na nim zależy, ale nigdy nie traktuj jako wyroczni.

8. Bądź szczery
Nie tylko z innymi, ale przede wszystkim ze sobą. Oszukiwanie siebie sprawi, że Twoje życie będzie pół-życiem czy też pseudożyciem. Nie będzie Twoje, ale osoby, którą sobie wymyśliłeś. Prawda, że nie ma to sensu?

9. Wykorzystaj szkołę średnią i studia na rozwój kariery

Dużo rozmawiaj. Z kim się da. Nigdy nie wiadomo, czy to nie Twój przyszły pracodawca lub współpracownik. Daj się poznać. Bądź pełen nadziei i optymizmu. Uczęszczaj na kółka zainteresować, zapisz się na wolontariat i staże. To świetny początek. Właśnie dzięki nim ludzie zaraz po studiach mają już pięcioletnie doświadczenie i zbudowaną sieć kontaktów biznesowych.

10. Pytaj
Kto pyta, nie błądzi. Poza ty pozbywa się dyskomfortu niedouczenia i niepewności. Ponadto ma okazję zabłysnąć, dać się poznać, wejść w interakcję. A to zawsze budujące. Dla obu stron. Dlatego warto przełamać lęk.

11. Wykorzystuj zasoby
Jako uczeń i student masz to szczęście, że posiadasz dostęp do ogromnych baz wiedzy: książek, kursów, kółek zaintersowań, odatkowych zajęć i szkoleń. I to zupełnie za darmo. Nie zmarnuj tej szansy.

12. Przestań żyć ponad stan
Niech to, co masz, daje Ci komfort, ale nie będzie puste i bez sensu. Unikaj kupowania zwłaszcza tego, czym pragniesz zaimponować innym. Jeśli masz w coś inwestować – to w siebie i najbliższych. Nowy telewizor nigdy nie zastąpi inspirujących zajęć, przedmiotów związanych z Twoją pasją czy terapii. Wartość życia mierzy się zupełnie inną miarą niż stan posiadania. To pasywa. Niech ta nazwa da Ci do myślenia i będzie drogowskazem.

13. Szanuj innych
To, jak traktujesz ludzi mówi o Tobie znacznie więcej niż to, co posiadasz czy jak spędzasz wolny czas. Każdego dnia sprawiaj, by innym było z Tobą dobrze, a zmieni się również Twoje życie. Oburzasz się, gdy w wiadomościach mówią o aktach przemocy? Zastanów się, jak zachowywałeś się ostatnio wobec najbliższym i przyłóż tę miarę do obcych: innych ras, wyznań, grup społecznych. Nadal tak Cię dziwi, że ktoś gdzieś tam walczy o „idee”?

14. Bądź sobą!
Odkryj kim jesteś…

BĄDŹ SOBĄ! Każdy inny jest już zajęty.

Jeśli masz problem z określeniem własnej tożsamości – skontaktuj się ze mną.

O autorze Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj na www.psychozytywnie.pl/oferta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *