Czy zdarza Ci się przysiąść na chwilę: w domu, w kinie czy w autobusie i zastanawiać nad swoją przyszłością zawodową? Nad tym, kim chcesz być, czym się zajmować? A może już pracujesz, ale praca nie daje Ci oczekiwanej satysfakcji? Czasem wynika to z faktu, że w szkole nikt nie przygotowuje nas na wyzwania stojące przed nami u progu prawdziwej dorosłości. Jaka wiedza bardzo by się przydała?

1. Przygotuj się na błędy i porażki
Nie ma lepszych nauczycieli życia, niż błędy. Im więcej ich popełniasz, tym szybciej osiągniesz sukces. Dlatego odrzuć wahanie i zwątpienie. Nie daj się zatrzymać lękowi, bo jedyny błąd, który może Ci zagrażać, to BEZCZYNNOŚĆ. Nie czekaj na szanse, lecz sam je sobie dawaj. Czy możesz być pewien, że Ci się powiedzie? Oczywiście, że nie. Ale jeśli nie zaczniesz działać, możesz być pewien porażki. Podejmując wyzwania wygrywasz zawsze, bo nawet, jeśli coś pójdzie nie tak – trudno o coś cenniejszego, niż doświadczenie.

2. Rób to, co kochasz
Być może brzmi to jak banał, ale z wielu mniej lub bardziej świadomych powodów, ludzie tego nie robią. Zwykle zamiast zaufać sobie gonią za tym, co wpoili rodzice, media, moda czy „opłacalność” (czytaj: perspektywy zarobków). Tymczasem działając na siłę i bez wewnętrznego przekonania, można doprowadzić do ruiny nawet kopalnię diamentów. Bez pasji i poczucia kompetencji trudno czerpać z pracy nie tylko satysfakcję, ale też pieniądze. Pamiętaj o swoich wartościach oraz potrzebach i weź je pod uwagę. Jeśli ze wszystkich rzeczy na świecie najbardziej cenisz rodzinę, daruj sobie studia lekarskie czy pracę marynarza. Bądź cierpliwa_y – jeśli podążasz za pasją i własną tożsamością – jesteś na właściwej drodze.

3. Rozwijaj się
Inwestuj w siebie. Nie tylko pieniądze, ale także czas. Wiedza i umiejętności to bezcenne dobra. Dają poczucie sensu, kompetencji i kontroli nad rzeczywistością wokół siebie. Nie trudno się domyśleć, że przekłada się to na pozytywne myślenie o sobie i świecie oraz satysfakcję z życia, czyli potocznie rozumiane szczęście.

4. Odkrywaj
Otwórz się na nowe doświadczenia. Próbuj ile się da. Wykorzystuj każdą szansę, każdą propozycję. Zwłaszcza, jeśli wzbudzają w Tobie niepokój związany z poczuciem nieradzenia sobie. Tak, to trudne. Ale naprawdę warto.

5. Bądź specjalistą
Przestań zajmować się wszystkim. To dziś nierealne. Nieważne, czy jesteś mechanikiem, lekarzem czy dziennikarzem. Naprawianie całego samochodu, leczenie ucha i brzucha czy pisanie o modzie i pogodzie nie mają racji bytu. Znajdź swoją niszę i zgłębiaj wiedzę. Oczywiście nie chodzi o to, by się zamykać na jakąś dziedzinę, ale raczej próbować działać wężej, a bardziej profesjonalnie.

6. Mów to, co myślisz i czujesz
Ludzie naprawdę nie są jasnowidzami. Nie czytają z ruchu brwi czy wyrazu twarzy. Mogą się tylko domyślać. A sam_a wiesz, że domysły zwykle są mylne. Jeśli chcesz być dobrze zrozumiana_y i sprawnie się komunikować – używaj języka. Rozmawiaj z drugim człowiekiem, nie własnymi myślami.

7. Przestań przejmować się tym, co o tobie myślą
A właściwie tym, co myślisz, że myślą. Zwykle nasze zdanie na ten temat jest mocno przesadzone na naszą niekorzyść. To ze sobą z całą pewnością spędzisz życie. Inni raz są, raz ich nie ma. Ufaj sobie i swojej intuicji. Zdanie innych weź pod uwagę, jeśli Ci na nim zależy, ale nigdy nie traktuj jako wyroczni.

8. Bądź szczera_y
Nie tylko z innymi, ale przede wszystkim ze sobą. Oszukiwanie siebie sprawi, że Twoje życie będzie pół-życiem czy też pseudo-życiem. Nie będzie Twoje, ale osoby, którą sobie wymyśliłeś. Prawda, że nie ma to sensu?

9. Wykorzystaj szkołę średnią i studia na rozwój kariery

Dużo rozmawiaj. Z kim się da. Nigdy nie wiadomo, czy to nie Twój przyszły pracodawca lub współpracownik. Daj się poznać. Bądź pełen nadziei i optymizmu. Uczęszczaj na kółka zainteresować, zapisz się na wolontariat i staże. To świetny początek. Właśnie dzięki nim ludzie zaraz po studiach mają już pięcioletnie doświadczenie i zbudowaną sieć kontaktów biznesowych.

10. Pytaj
Kto pyta, nie błądzi. Poza tym pozbywa się dyskomfortu niedouczenia i niepewności. Ponadto ma okazję zabłysnąć, dać się poznać, wejść w interakcję. A to zawsze budujące. Dla obu stron. Dlatego warto przełamać lęk.

11. Wykorzystuj zasoby
Jako uczeń, student czy osoba zmieniająca kierunek kariery masz dziś to szczęście, że posiadasz dostęp do ogromnych baz wiedzy: książek, kursów, kółek zaintersowań, odatkowych zajęć i szkoleń. I to zupełnie za darmo. Weź z tej szansy jak najwięcej.

12. Przestań żyć ponad stan
Niech to, co masz, daje Ci komfort, ale nie będzie puste i bez sensu. Unikaj kupowania zwłaszcza tego, czym pragniesz zaimponować innym. Jeśli masz w coś inwestować – to w siebie i najbliższych. Nowy telewizor nigdy nie zastąpi inspirujących zajęć, przedmiotów związanych z Twoją pasją czy terapii. Wartość życia mierzy się zupełnie inną miarą niż stan posiadania. To pasywa. Niech ta nazwa da Ci do myślenia i będzie drogowskazem.

13. Szanuj innych
To, jak traktujesz ludzi mówi o Tobie znacznie więcej niż to, co posiadasz czy jak spędzasz wolny czas. Każdego dnia sprawiaj, by innym było z Tobą dobrze, a zmieni się również Twoje życie. Oburzasz się, gdy w wiadomościach mówią o aktach przemocy? Zastanów się, jak zachowywałeś się ostatnio wobec najbliższym i przyłóż tę miarę do obcych: innych ras, wyznań, grup społecznych. Nadal tak Cię dziwi, że ktoś gdzieś tam walczy o „idee”?

14. Bądź sobą!
Odkryj kim jesteś…

BĄDŹ SOBĄ! Każdy inny jest już zajęty.

Jeśli masz problem z określeniem własnej tożsamości i kierunku kariery – skontaktuj się ze mną.

Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.