10 sposobów komunikacji na udany związek

Twój partner bardziej Cię męczy niż daje poczucie bezpieczeństwa? Masz wrażenie, że Twój związek nie jest udany i nie potraficie się dobrze komunikować? Zobacz, jak możesz nad tym pracować.

1. Poznaj swojego partnera
Wiedza na temat partnera to bardzo ważna kwestia, ale powinno za nią iść zrozumienie i akceptacja. Jeśli więc coś Ci w partnerze przeszkadza, zastanów się nad dwoma rzeczami:

1) Czy tak jest od początku?
– jeśli tak, z jakiego powodu to znosisz?
– jeśli nie, to dlaczego zaczęło Ci to przeszkadzać?

2) Czy to dla Ciebie bardzo istotne?
– jeśli to bardzo istotne, to dlaczego?
– czy da się to zmienić?
– jeśli nie da się tego zmienić, to co możesz zrobić?
– jeśli to nieistotne, daj sobie z tym spokój

2. Pozwól mówić i naucz się słuchać

Odłóż domysły na bok. Przestań zakładać, że znasz partnera lepiej, niż on siebie sam. To nieprawda. Daj się wypowiedzieć, wyjaśnić. Słuchaj i reaguj adekwatnie do tego, co usłyszysz, a nie do tego, co Ty sobie myślisz (bo przecież “swoje i tak wiesz”).

3. Pomyśl, zanim coś powiesz
Dotyczy to głównie krytyki i etykietowania. Jedyny efekt, jaki uda Ci się osiągnąć, to wywołanie w partnerze agresji. Żadnemu z Was nie przyniesie to najmniejszej korzyści, a wywoła niepotrzebne spięcia.

4. Unikaj rozkazów
Zamiast tego – proś. Porzuć wreszcie myślenie, że prośby są upokarzające lub umniejszają znaczenie wykonania.

5. Przestań upominać i wypominać
Prawda, że niewiele jest gorszych rzeczy na świecie, jeśli chodzi o relacje?

6. Pamiętaj o poczuciu humoru

Umiejętny żart z wyczuciem rozładuje nawet najbardziej napiętą sytuację. Kiedy dojdzie do tego uśmiech i miły gest – koniec sporu niemal gwarantowany ;)

7. Przyznawaj się do błędów
Popełnia je każdy z nas. Jednak rzadko kto otwarcie potrafi się do nich przyznać. Tymczasem to bardzo cenne w każdej relacji, od tej ze sobą, poprzez związki, aż do relacji Ty-obcy. Umiejętność brania odpowiedzialności to dowód dojrzałości i siły osobowości.

8. Chwal
Pochwał nigdy nie za wiele, o ile są sensowne i adekwatne do sytuacji. Pamiętaj, że dobrze wypełnione obowiązki również na nie zasługują, choć być może wydają Ci się one oczywistością.

9. Bądź dyplomatą
W sprawach istotnych używaj racjonalnych argumentów. Odłóż na bok emocje, a jeśli to niemożliwe, informuj o nich partnera w formie tzw. komunikatów ja (np. Kiedy jedziesz tak szybko, czuję się zagrożona; Jestem zły, kiedy nazywasz mnie draniem).

10. Stosuj komunikaty niewerbalne

Przytulaj, głaskaj, obejmuj, całuj. Używaj odpowiedniego tonu i głośności wypowiedzi. Patrz na partnera, kiedy do niego mówisz. Nie groź, a już na pewno nie wymachuj rękoma czy przedmiotami.

A może masz własne sposoby na udaną komunikację w związku? Podziel się nimi!

O autorze Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Chętnie nawiążę inspirującą współpracę. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj na www.zyciowaodnowa.com

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *