w_sobie

Być może słyszałeś kiedyś słowo afirmacja. To nic innego, jak technika zmiany myśli czy negatywnych przekonań, poprzez wielokrotne powtarzanie określonych, pozytywnych myśli. Jej umiejętne stosowanie sprawia, że umysł zaczyna inaczej funkcjonować, a Ty możesz dostrzec świat z lepszej perspektywy. W końcu to myśli tworzą rzeczywistość. Nie zawsze jednak afirmacja działa tak, jak z założenia powinna. Dlaczego?

Afirmacja to nie banał

Ponieważ poglądy, jakoby pozytywne myśli miały zmienić nasze życie, stały się niezwykle popularne, przez co straciły na wiarygodności. Niemal każde medium wmawia nam, że do szczęścia wystarczy mówienie sobie przed lustrem “Jestem super”. Tymczasem jest to sprawa znacznie bardziej skomplikowana. Po pierwsze bowiem, afirmacje są z zasady myślami, a nie sloganami. Dlatego wymagają od nas rzeczywistego wysiłku poznawczego, nie zaś bezmyślnego “klepania”. Po drugie, jak większość technik terapeutycznych, działają tylko wtedy, gdy traktuje się je poważnie: z rozwagą i chęcią. Żadna terapia nie jest skuteczna bez woli tego, kto ją stosuje.


Bądź świadom siebie

Gdyby życie mogło stać się lepsze dzięki temu, że po porannej kawie zaczniesz codzienną mantrę mówienia do siebie, świat byłby piękny, a żaden terapeuta nie miałby pracy. Pewnie w ogóle nie byłoby takiego zawodu. Dlatego kluczowe dla sukcesu w zmianie przekonań, jest dostosowanie afirmacji do siebie. Każdy z nas jest inny, ma inne problemy, inaczej na nie reaguje. Inne także są nasze wartości, motywacje, cele czy emocje. Ważne więc, by zanim zaczniemy stosować afirmacje czy jakiekolwiek inne techniki mające na celu zmianę schematów myślowych, wniknąć wgłąb siebie i dokładnie poznać naturę tego, co się w nas aktualnie dzieje. A do tego potrzebne są konkrety, nie zaś ogólniki typu “Jestem taki wspaniały”, a także – umiejętność wyzbycia się strachu przed samym sobą i własnymi myślami. Znalezienie tych konkretów to więc niełatwe zadanie, które zwykle pomagają wykonać terapeuci (którzy głównie od tego są), jednak jeśli jest się osobą świadomą, o wysokiej samoocenie, można dokonać tego samemu.

Co dalej?

Niestety, trudność tego wyczynu nie kończy się na tym etapie, gdyż to, co odkryjesz, zwykle jest przykre i budzi tzw. opór. Kto chciałby się dowiedzieć na swój temat, że nie znosi krytyki, że uważa się za kogoś gorszego od innych czy że jego życiem rządzi zawiść? Prawda, że to bolesne odkrycia, które mogą budzić naturalny sprzeciw? Zdarza się więc, że nawet, gdy ktoś dotrze do tego miejsca, cofa się do punktu wyjścia w nadziei, że uda mu się ochronić siebie (taki mechanizm obronny). Nawiasem mówiąc, stąd bierze się zwykle rezygnacja z terapii, gdy ktoś z niej korzysta.
Kiedy jednak uda Ci się dokonać trudnego zadania wglądu (świadomego zajrzenia w siebie), i zatrzymania się tam, będziesz gotów na tworzenie efektywnych afirmacji. Stworzysz takie myśli, które mogą przyjść do głowy tylko Tobie. Będziesz je czuł całym sobą. Przestaniesz uciekać od problemów, a zaczniesz je rozwiązywać naprawdę.
A stąd już niedaleka droga do zmiany swojego życia na lepsze: bardziej świadome i pełne zdrowego optymizmu.


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.

1 komentarz

tuj · 06/04/2016 o 23:18

Jak powinna wyglada prawidlowa afirmacja ?

afirmacje dzialaja, jednak nie kazdy wie jak je formulowac
musi sie pojawic proces tworczy
stan relaksu i codzienne powtarzanie z wiara w siebie

tutaj krotko, ale akurat konkretnie opisane

https://www.youtube.com/watch?v=W8zvHittbYM&feature=youtu.be

Możliwość komentowania została wyłączona.