Ogólne zasady TPB

Terapia poznawczo-behawioralna jest formą psychoterapii stosowaną na całym świecie. Jej skuteczność potwierdzono licznymi badaniami klinicznymi. W dużym skrócie polega ona na zmianie sposobu myślenia oraz strategii zachowania osoby przychodzącej po pomoc, ponieważ zakłada, że to nie sytuacje wywołują w nas emocje, lecz ich interpretacje, które z kolei są podtrzymywane przez niekorzystne zachowania. Mówiąc najprościej, to co myślimy wpływa na nasze emocje oraz zachowania i odwrotnie. Dlatego zmiana sposobu myślenia na bardziej elastyczny i zgodny z faktami oraz zmiana dotychczasowego zachowania, zmniejszają intensywność i ilość przykrych emocji. Aby było to łatwiej zrozumieć, posłużę się przykładem wymyślonej  pacjentki Kasi:

Kasia boi się wystąpień publicznych i unika ich. Na samą myśl o wypowiedzeniu się na forum grupy ściska ją w gardle, uginają się jej nogi, ma zawroty głowy. Myśli wtedy: „Nie mogę tego zrobić, znowu się zaczerwienię i będę mieć pustkę w głowie. Wszyscy to zauważą i wezmą mnie za idiotkę”. 

Trudno nie czuć lęku myśląc w ten sposób, prawda?

Gdyby jednak Kasia nauczyła się myśleć: Jestem przygotowana. Nie mam wpływu na to, czy się zaczerwienię, ale jeśli tak będzie, to trudno, zdarza się. Mimo to mogę dalej mówić. Jeśli będę mieć pustkę w głowie, powiem o tym i poproszę o chwilę na zastanowienie, czułaby się znacznie lepiej. Ponadto jeśli Kasia przestanie unikać wypowiedzi na forum i zacznie mówić mimo lęku przekona się, że inni ludzie potraktują ją zwyczajnie, a ona sama wcale nie będzie mieć pustki w głowie, a nawet jeśli, to zdobędzie dowody na to, że radzi sobie w takich sytuacjach.

Przykład oczywiście stanowi uproszczenie i w rzeczywistości wymagałby stopniowej pracy przy wykorzystaniu wielu technik terapeutycznych, oddaje jednak ideę terapii poznawczo-behawioralnej i odróżnia ją od innych nurtów terapeutycznych.

Dla kogo jest terapia poznawczo-behawioralna?

Psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym przeznaczona jest przede wszystkim dla osób borykających się z takimi problemami jak:

 • depresja
 • lęk napadowy (ataki paniki)
 • fobia prosta (np. lęk przed psami, lataniem, brudem)
 • lęk uogólniony (GAD), kiedy niemal cały czas odczuwa się lęk
 • lęk społeczny
 • lęk o zdrowie
 • zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD), kiedy niemal cały czas skupiony jest wokół myśli natrętnych i przymusu wykonywania określonych czynności
 • zamartwianie się
 • zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja czy bulimia
 • niska samoocena
 • zaburzenia seksualne

Warto podkreślić, że ten rodzaj terapii nadaje się dla osób gotowych na pracę własną poza sesjami, która jest ważną częścią leczenia i czyni proces terapeutyczny krótkoterminowym (od kilkunastu do około trzydziestu sesji).

UMÓW SIĘ:

telefonicznie: +48 732 639 718

poprzez e-mail: well@psychozytywnie.pl

online poprzez serwis Znany Lekarz:

Marta Osińska-Białczyk – ZnanyLekarz.pl