Strategia jest ważna

Skoro trudną decyzję o odchudzaniu masz już za sobą – pora na planowanie działania. Nie warto się spieszyć, zanim zaczniesz na dobre, masz do wykonania kilka zadań. Wykonaj je skrupulatnie, bo od nich zależy Twój sukces.
Wiele osób, które marzą o schudnięciu uważa, że wcale nie je dużo. Zwykle dzieje się tak dlatego, że dziś mało kto spożywa regularne posiłki o stałych porach. Wychodzimy z domu bez śniadania, syty obiad często zjadamy po 19:00, wrzucając go do rozleniwionego żołądka z prędkością światła. Ponadto w sklepach dostępnych jest mnóstwo przekąsek, o których często zapominamy, że je w ogóle zjedliśmy. Modne są jogurty, serki, energy drinki. Wielu wydaje się, że to produkty nieszkodliwe czy wręcz zdrowe, gdyż jako takie są reklamowane. Niestety, w dużej mierze to właśnie one ponoszą winę za przybieranie na wadze. Dlatego pierwszym krokiem w walce z nadwagą niech będzie zaopatrzenie się w coś do pisania. Nieważne, czy to będzie tradycyjny notes i długopis czy tablet – liczy się, by zawsze móc to mieć pod ręką. Przez co najmniej 3 dni (a najlepiej tydzień) ZAPISUJ WSZYSTKO CO JESZ, nawet gryza jabłka, dokładnie w momencie jedzenia lub bezpośrednio po nim. Ponadto wieczorami zapisuj, ile godzin na dobę spędzasz siedząc lub leżąc, a ile w ruchu. Potem oszacuj „na oko” zapisane dane. W większości przypadków okazuje się, że ilość zjedzonego pokarmu przewyższa nasze wyobrażenia, natomiast ilość czasu spędzonego w ruchu nie przekracza godziny na dobę. Jeśli u Ciebie tak nie jest, zastanów się, czy aby na pewno potrzebujesz schudnąć ;). W przypadku, kiedy nie potrafisz ocenić zapisków, daj je komuś zaufanemu lub zorganizuj sobie tabele kalorii (np. tutaj) i zlicz ile ich jest w ciągu dnia. Prócz ilości kalorii, przeanalizuj uważnie to, skąd pochodzą. Jeśli zdrowo się odżywiasz, tzn. przede wszystkim unikasz słodyczy, słonych przekąsek, dań instant (w proszku), napojów gazowanych i soków oraz alkoholu, trudno przekroczyć zalecaną ilość. Liczy się także, czy posiłki są rozkładane równomiernie w ciągu dnia.
Analizy zakończone?

Możesz wybierać dietę :-)

A masz w czym! Jest ich dziś całe mnóstwo. Zastanawiasz się, która jest dietą-cud? Powiem Ci – ŻADNA. Kluczowe znaczenie w odchudzaniu ma żelazna KONSEKWENCJA, nie rodzaj pożywienia. Jest jednak kilka zasad, których warto przestrzegać zanim podejmiemy decyzję.
Oto one:
1. Pomyśl, z czego najtrudniej Ci zrezygnować w jadłospisie. Może wcale nie musisz? Czasem wystarczy tylko ograniczyć ilość jedzenia. Jest to sposób dobry dla tych, którzy nie lubią odmawiać sobie wszystkiego, a po schrupaniu kilku chipsów (dosłownie kilku, tzn. maksymalnie 5-6) nie muszą wchłonąć od razu całej paczki. Jeśli więc nie potrafisz się powstrzymywać, to nie dla Ciebie i potrzebujesz zorganizowanej diety.
2. NIGDY NIE WYBIERAJ DIETY WYSOKOTŁUSZCZOWEJ. Jest niebezpieczna dla Twojego zdrowia, zwłaszcza wątroby i układu krwionośnego. Zdecydowanie lepsze są diety węglowodanowe, tzn. takie, gdzie głównym źródłem energii są cukry pochodzące z owoców, warzyw, kasz czy pełnoziarnistego pieczywa, a tłuszczów się unika.
3. Niezależnie od diety, jaką wybierzesz, nie jedz na co najmniej 2 godziny przed snem. O nocnym podjadaniu w ogóle nie ma mowy.
4. Wybierz dietę, która do Ciebie pasuje. Jeśli więc ta, która sobie „upatrzyłeś”, składa się w większości z produktów, których nie cierpisz i na samą myśl o nich zbiera Ci się na wymioty – ZMIEŃ WYBÓR. O wiele łatwiej Ci pójdzie, jeśli jedzenie będzie Ci sprawiało przyjemność, a nie przykrość.
5. Jeśli lubisz duże porcje, zdecyduj się na dietę, która ogranicza mocno produkty, ale nie ich ilość.
6. STOSUJ SIĘ DO ZASAD diety BEZ NAJMNIEJSZYCH ODSTĘPSTW !!! To główna zasada niemal gwarantująca sukces.

Powodzenia!

Cdn.

Na wszelkie pytania chętnie odpowiem w komentarzach


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.

223 komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.