Bycie tatą to nie lada wyzwanie. Świeżo upieczonych ojców rozpiera duma, lecz towarzyszy im także lęk, niepewność, stres, a nawet – poczucie bezsilności. Choć to mama przede wszystkim dba o Maleństwo już od poczęcia, tata wcale nie ma życia usłanego różami. Warto więc ułatwić mu stawianie pierwszych kroków, a zarazem pomóc sobie, unikając niepotrzebnych napięć.
1. Bądź konkretna
Mężczyźni nie lubią się domyślać. Zresztą – kto to tak naprawdę lubi. Jeśli chcesz, by tata dał dziecku posiłek, zamiast powiedzieć “daj mu mleko” powiedz “o 17 daj mu mleko. Na 150ml wody wsyp 5 płaskich miarek” (nie, mężczyźni w 90% nie czytają instrukcji). Gdy chcesz, by podano Ci “coś do wytarcia” – uściślij, że chodzi Ci o “mokre chusteczki z parapetu” lub “pieluszkę z łóżeczka”.
2. Jeśli tata ma wyjść z dzieckiem, przygotuj wszystko, co ma ze sobą zabrać
Połóż rzeczy w jednym miejscu, najlepiej od razu spakuj. Unikniesz zdziwienia i niepotrzebnych pretensji, gdy okaże się, że tata nie zabrał Maluchowi bielizny na zmianę, a ten nie omieszkał zrobić kupki po pachy. Analogicznie działaj, jeśli Ty zamierzasz wyjść na dłużej. Zostaw to, co będzie potrzebne tacie w widocznym miejscu.
3. Zaufaj
Ojciec Twojego dziecka jest dorosły i naprawdę wie, jak sobie radzić w różnych sytuacjach. Kiedy coś Go przerośnie – nie martw się – na pewno spyta.
4. Nie zrzucaj odpowiedzialności
Aby tego uniknąć, najlepiej ZAWSZE ostrzegać się wzajemnie, kto w danej chwili zajmuje się dzieckiem, zwłaszcza, kiedy rodzic, który robił to do tej pory odchodzi z jakiegoś powodu. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia sprawę i – choć nieco obciąża umysł – naprawdę szybko wchodzi w nawyk.
4. Nie krytykuj
Chcesz, by Waszym Skarbem zajął się tata? Pozwól mu więc na to w 100%. Jeśli nie potrafi zająć się dzieckiem inaczej, niż oglądając z nim mecz – trudno. Dla dziecka liczy się czas bliskości, to, że ktoś odpowiada na Jego pytania, przytula. Naprawdę zdąży nauczyć się wszystkiego :-)
5. Oznacz szafki i szuflady
Naprawdę nie jest łatwo zapamiętać, co się gdzie znajduje, zwłaszcza, że do tego potrzebna jest wiedza co jest czym. Pewnie jeszcze niedawno sama miałaś problemy z odróżnieniem bodów od rampersów, prawda? Najlepiej, jeśli obok nazwy umieścisz również symbol obrazkowy – może być rysunek własny, byleby czytelny.
Dobrze ułożyć ubranka w takiej kolejności, by można je było wyciągać po kolei, a nie według tajnego kodu, który będzie jasny tylko dla Ciebie.
6. Bądź szczera
Jeśli jesteś zmęczona, sfrustrowana, zła – przyznaj się do tego i powiedz o tym partnerowi. Dzięki temu unikniecie kryzysom, które nie sprzyjają w i tak trudnej dla związku sytuacji, jaką jest pojawienie się dziecka.
7. Ustal z tatą nowe zasady
Was oboje czekają liczne kompromisy. W życiu zawsze jest coś za coś. Jeśli chcesz wrócić szybciej do pracy – porozmawiaj o tym, przedstaw argumenty. Partner ma zrezygnować z życia towarzyskiego, by zająć się dzieckiem? OK, ale nie całkowicie. Dogadajcie się, kiedy i na jak długo może wyjść (i kiedy możesz wyjść Ty oczywiście). Zaplanujcie, kto będzie robił zakupy, płacił rachunki, gotował obiady czy kolacje. Rzeczy te wydają się z pozoru błahe, ale naprawdę potrafią przerodzić się w narastające konflikty.
8. Pozwól tacie na relaks
Po 8 czy 10 godzinach pracy człowiek naprawdę ma prawo być zmęczony. Przypomnij sobie, co robiłaś po powrocie z niej. Fotelik? Kanapa? Telewizja? Kąpiel? No właśnie… Zanim więc posadzisz tacie dziecko na kolana – odczekaj choćby 15-20 minut.
9. Chwal tatusia za każdą aktywność z dzieckiem
Niech świeżo upieczony tatuś wie, że jesteś z Niego dumna i uważasz, że wybór na ojca właśnie JEGO to strzał w dziesiątkę.
10. Pamiętaj, że Go kochasz nad życie
Przecież z jakiegoś powodu macie razem dziecko i tworzycie rodzinę, prawda? Warto często to sobie przypominać.
Jesteś mamą lub tatą i masz rady dla innych rodziców, jak radzić sobie z początkami rodzicielstwa i móc się nim cieszyć? Zapraszam do dyskusji lub przesłania informacji na psychozytywnie@gmail.com