Depresja to nie zwyczajna chandra czy gorszy dzień, ale długotrwały (trwający co najmniej miesiąc) spadek:

  • nastroju
  • aktywności
  • energii

Do tych objawów dochodzą najczęściej inne, zarówno natury:
– stricte psychicznej, jak niemożność odczuwania przyjemności;
– psychosomatycznej, jak problemy ze snem
– cielesnej czy też fizycznej, jak bóle różnego rodzaju

Wiele osób z depresją miewa również myśli rezygnacyjne i/lub myśli samobójcze (tzw. myśli „S”).

Dlatego tak ważna jest interwencja specjalisty.

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć depresję, na początek wykonaj test online. Jego autorem jest Aaron Beck, jeden z najlepszych i najskuteczniejszych terapeutów zajmujących się leczeniem depresji w nurcie poznawczo-behawioralnym. Możesz mu zaufać.

Przejdź do testu online

W przypadku, kiedy wynik testu będzie niepokojący, skonsultuj się ze mną lub innym psychoterapeutą czy też psychiatrą, ponieważ żaden test psychologiczny NIE jest diagnozą, a jedynie wskazówką.

artykuł z Życiowej OdNowy http://ift.tt/1HppMoW
via IFTTT


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.