Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy skorzystać z pomocy psychoterapeuty lub psychologa lub znasz kogoś, kto ma takie wątpliwości, przeczytaj ten tekst.

1. Psycholog / psychoterapia jest dla debili / wariatów / idiotów
Choć psychologowie zajmują się między innymi pracą z ludźmi, którzy mogą wydawać Ci się “nienormalni”, ponieważ ich zachowanie jest zupełnie inne niż Twoje i większości społeczeństwa, to tylko niewielki ułamek pracy terapeutów. Do gabinetów zgłaszają się przede wszystkim osoby mające kłopoty w relacjach z innymi, zaniżoną samoocenę czy lęki utrudniające zwyczajne funkcjonowanie. Psychoterapia pomaga również w zdobywaniu różnego rodzaju umiejętności, np. radzenia sobie ze stresem czy emocjami. Wskazaniem do kontaktu z terapeutą jest KAZDY rodzaj psychicznego cierpienia, jaki odczuwasz, a z którym z jakiegoś powodów czy powodów przestałeś sobie radzić

2. Psychoterapia jest bardzo droga
Po pierwsze, istnieje sporo możliwości skorzystania z terapii bezpłatnie, w ramach NFZ. By udać się do psychologa, wystarczy skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Przerażają Cię terminy? Sprawdź je, zanim założysz, że są półroczne. Poza tym, terapia to inwestycja w siebie i w lepsze życie. Czy naprawdę uważasz, że ważniejszy jest telewizor lub kolejna para butów?

3. Pójście na terapię to oznaka słabości
Ten mit jest wyjątkowo krzywdzący. Umiejętność przyznania się do tego, że potrzebujesz pomocy świadczy o sile i odwadze oraz determinacji do zmiany i rozwoju. Kiedy wyczerpałeś wszystkie możliwe zasoby, a to nie dało rezultatu – psychoterapia to najlepsze, co możesz zrobić. Jeśli ktoś uważa inaczej – zwyczajnie się myli (a pomyłki są dla naszego umysłu zupełnie naturalne).

4. Psychoterapia wymaga leków
Obecnie większość zaburzeń psychicznych nie wymaga farmakoterapii (brania leków), o ile korzystasz z psychoterapii. Oczywiście są wyjątki, jednak decyzja zawsze należy do Ciebie. W niektórych zaburzeniach leki umożliwiają “ruszenie z miejsca”, likwidują najbardziej uporczywe objawy (np. halucynacje) i/lub przyspieszają efekty terapii. Poza tym, wbrew powszechnej opinii, większość leków psychiatrycznych nie prowadzi do uzależnienia, jeśli masz takie obawy.

5. Psychoterapia to tylko gadanie / psychologiczny bełkot
Nic bardziej mylnego. Oczywiście są nurty terapeutyczne oparte przede wszystkim na mówieniu (które w żadnym razie nie jest “pustą gadaniną”!), ale nikt nie powiedział, że akurat ten masz wybrać. Są terapie oparte na eksperymentach, doświadczeniach, medytacji, wizualizacji, pacy z ciałem czy kontakcie ze sztuką i muzyką. Wybierz taką, która wydaje Ci się najbardziej odpowiednia.

6. Terapia sprawi, że poczuję się gorzej
Wielu ludzi ma obawy, że terapia zmusi ich do powrotu do przykrych czy wręcz traumatycznych wydarzeń, co tylko wzmoże ból psychiczny. Tymczasem dobry terapeuta nie zrobi niczego, na co sam nie będziesz gotowy. Jeśli już wrócicie do czegoś, co było i wciąż jest dla Ciebie trudne, to przede wszystkim po to, byś mógł spojrzeć na to, co było z innej, lepszej dla Ciebie perspektywy, nie czując się przytłoczonym.

7. Wszyscy terapeuci są tacy sami
Każdy terapeuta ma inne wykształcenie i różne doświadczenia – zarówno te życiowe, jak i te zawodowe. Poza tym terapeuci reprezentują odmienne nurty terapeutyczne, co znaczy, że pracują nieco innymi metodami i kładą nacisk na nieco inne sfery. Jakby tego było mało, ogromną rolę odgrywa także osobowość terapeuty i indywidualny styl prowadzenia terapii. Dlatego nawet, jeśli nasłuchałeś się negatywnych opinii lub masz za sobą trzy nieudane terapie – to nie powód, by się poddawać. Na przyjaciela czy partnera też rzadko trafiamy za pierwszym razem.

8. Psychologia to raczej magia niż nauka
Nic bardziej mylnego. Za psychoterapią stoi wiele udowodnionych empirycznie (w doświadczeniu z prawdziwymi pacjentami) teorii naukowych. W pracy terapeutycznej wykorzystuje się różnego rodzaju metody i techniki, których wartość lecznicza jest niezaprzeczalna. Nie znaczy to oczywiście, że każda z tych technik jest odpowiednia dla Ciebie, ponieważ ich skuteczność zależy od Twoich preferencji, rodzaju problemu, z jakim się zmagasz oraz umiejętności i preferencji terapeuty.

9. Psychoterapia nie ma końca
Ponieważ jedną z naczelnych zasad terapii jest ustalenie celów (co robisz wspólnie z terapeutą), ich osiągnięcie jest końcem terapii. To, czy pójdziesz dalej, zależy wyłącznie od Ciebie. Jeśli stwierdzisz, że wystarczy Ci fakt, że przestałeś miewać napady paniki lub ich częstość znacznie się zmniejszyła i nauczyłeś się z nimi radzić – Twoja terapia dobiegła końca. Jeśli stwierdzisz, ze chcesz pracować dalej – tym razem na przykład nad samooceną – decyzja należy do Ciebie. Tyle, że to już będzie jakby inna terapia.

artykuł z Życiowej OdNowy http://ift.tt/1KPYciU
via IFTTT


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.