Dieta i styl życia swoją drogą, ale warto również zdawać sobie sprawę z pewnych faktów, które pomogą zaoszczędzić zbędnych kalorii i uniknąć dodatkowych kilogramów.
Oto kilka z nich:

1. Unikaj jedzenia w grupie.
Wspólne spożywanie posiłków zwiększa porcje co najmniej o ⅓! Staraj się więc umawiać raczej na kawę lub herbatę niż obiad lub kolację.

2. Jedz i pij z niebieskich naczyń
Badania naukowe dowiodły, że ludzie ze względu na rzadkie występowanie niebieskich produktów spożywczych w przyrodzie, wykształcili niechęć do jedzenia związanego z tym kolorem.

3. Wysypiaj się
Człowiek, który porządnie odpoczął w ciągu doby, spożywa od 15 do 20% mniej kalorii niż osoba niewyspana.

4. Przyprawiaj na ostro
Carry, pieprz cayenne czy imbir działają jak naturalne supresanty, czyli substancje osłabiające apetyt, na które wielu wydaje mnóstwo pieniędzy. Często ostre warzywa i przyprawy przyspieszają również ruchy jelit, co przyspiesza metabolizm u osób zdrowych, jednak może wywoływać ból brzucha u osób o wrażliwym układzie pokarmowym.

5. Odżywiaj się zdrowo
Picie dużych ilości wody, zielonej herbaty i chudego mleka, a także jedzenie zielonych warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych sprawi, że do podwzgórza, które kontroluje apetyt, o wiele sprawniej docierają informacje, kiedy naprawdę jesteś głodny i kiedy przestać jeść. Paradoksalnie więc, zdrowa dieta powoduje, że automatycznie jesz mniej, niż spożywając fast foody, pijąc gazowane napoje czy jedząc słodycze i słone przekąski.

Czytaj także
Jak radzić sobie z fałszywym głodem i przestać zajadać emocje?
Jak skutecznie schudnąć – Krok pierwszy: zanim zaczniesz.
Jak skutecznie schudnąć – Krok drugi: opracowanie strategii


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.

258 komentarzy

Możliwość komentowania została wyłączona.