Podstawowym warunkiem dobrego postanowienia jest prawdopodobieństwo jego wypełnienia. Owszem, warto mierzyć wysoko, ale nie w tym rzecz. Jasne, że wytrwałość, cierpliwość, determinacja i asertywność mają znaczenie. O wiele ważniejsze jednak jest to, aby nie popełnić błędu już na starcie. Jakiego? Chodzi o sformułowanie celu. Powinien on spełniać pewne podstawowe kryteria, by miał sens i był realny do osiągnięcia.


Taki ma być cel, byśmy mogli celebrować jego osiągnięcie w trakcie kolejnej Sylwestrowej zabawy:

1. Pozytywny

Chodzi o to, że cel ma mieć formę bez słowa „NIE”, aby mógł dotrzeć do nieuświadomionych emocji i motywów, a przecież o to właśnie chodzi.
W praktyce, zamiast „NIE będę krzyczeć na partnera” postaw sobie cel: „Przestanę krzyczeć na partnera”; zamiast „NIE będę palić” – „Przestanę palić” lub na początek nawet – „Ograniczę palenie”.

2. Specyficzny

Nikt nie jest doskonały i naprawdę nie ma takiej możliwości, by tak samo, czyli zgodnie z założonym celem, zachowywać się w absolutnie każdych okolicznościach. Zwłaszcza na początku, trudno jest nie zważać na sytuację, daną osobę czy czas i robić wyłącznie tak, jak się sobie wymarzyło. Dlatego należy opisać w celu okoliczności, w jakich chcemy, by był on spełniony.
Wracając do naszych celów, należałoby je doprecyzować, więc brzmiałyby np. tak:
„Przestanę krzyczeć na partnera za każdym razem, gdy rozmawiamy o teściach”; „Przestanę palić w ciągu 2 tygodni” lub „Ograniczę palenie do 4 papierosów dziennie”.
Co ważne, lepiej zacząć od celów mniejszych i potem je modyfikować lub dodawać nowe, niż od razu obiecywać sobie złote góry i zniechęcić się już na wstępie. Jednym zdaniem – znasz siebie, więc skorzystaj z tego i bądź świadom, na co możesz się porwać.

3. Sprawdzalny

Cel ma być taki, byś w prosty sposób móc stwierdzić, że został osiągnięty. Najłatwiej zaobserwować to po zmianie swojego zachowania. Biorąc pod uwagę nasze przykładowe cele, zamiast krzyczeć np. rozmawiamy, opowiadamy o uczuciach, argumentujemy itp. Ograniczenie czy rzucenie palenia jest również łatwo zauważalne, choćby po częstości sięgania po papierosa czy ilości papierosów pozostałych w paczce. Osiągnięcie celu można także poznać po zmianie psychicznego stanu, czyli tego, jak się ze sobą czujemy. Wcześniej na pewno był taki czas, kiedy kłótnie z partnerem były rzadsze lub kiedy w paczce zostawało na drugi dzień więcej papierosów niż obecnie. Wykorzystaj to! Wsłuchaj się w siebie i przypomnij sobie,jak to było tak i jakie było wtedy Twoje samopoczucie. Doświadczenie to cenny doradca i warto go „słuchać” zamiast lekceważyć.

4. Zależny od Ciebie

Chodzi o to, by nie stawiać sobie za cel czegoś, na co nie masz wpływu. Dotyczy to zarówno sytuacji ogólnych, jak np. ustawy, prawo czy pogoda, na które nic nie poradzisz (poza pewnymi bardzo nielicznymi wyjątkami) jak i osób trzecich. Nie zmienisz męża, dziecka, czy teściowej, tak więc cele typu „Ułożę swoje stosunki z teściową” czy „Ograniczę picie męża” nie mają żadnego sensu i są skazane na porażkę. Należy więc koniecznie je przeformułować.

5. Wyrażony 1 zdaniem

Wtedy łatwo Ci będzie o nim pamiętać i wciąż mieć go gdzieś z tyłu głowy. Ponadto jedno zdanie zapewnia konkretność, zwięzłość i prostotę, co bardzo pomaga w osiąganiu celu.

6. Ekologiczny

Ruch „zielonych” nie ma z tym nic wspólnego. Chodzi o to, że cel ma być taki, aby koszty jego osiągnięcia były niższe niż korzyści, czyli abyśmy mieli z tego więcej plusów niż minusów.
Należy także zwrócić uwagę na konkurencyjne, wykluczające się motywy, potrzeby i emocje. Nie może być tak, że po osiągnięciu celu będziemy czuć się gorzej, niż wcześniej, gdyż zaspokajając jedną potrzebę musieliśmy zrezygnować z innej, jeszcze ważniejszej. Po co starać się o coś, co krzywdzi?

A teraz usiądź i przeanalizuj swoje noworoczne postanowienia. Jakie wnioski?


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.

276 komentarzy

Możliwość komentowania została wyłączona.