deviantart.com

Uważamy się za bystrych, oczytanych i kompetentnych, a jednak często zdarza nam się zapominać o prostych, lecz ogromnie ważnych rzeczach. Sporo na tym tracimy, choć można by tego uniknąć. Poniższa lista, to tylko niektóre, lecz kluczowe dla satysfakcjonującego życia sprawy. Warto wziąć je pod rozwagę.

1. Wykształcenie i inteligencja nie pomogą, jeśli siedzisz z założonymi rękami

Możesz mieć IQ wyższe od Dody i doktorat z fizyki molekularnej. Co z tego? Świetna praca, sukcesy i pieniądze nie przyfruną do Ciebie same. Do tego potrzebne jest DZIAŁANIE. Wiedzieć jak i co robić, a naprawdę się tego podjąć, to dwie kompletnie różne rzeczy. Twoja wiedza i zasoby intelektualne są bezużyteczne, jeśli wciąż nie przyjąłęś tego do wiadomości. Nie należy Ci się sława czy bogactwo tylko za to, że jesteś zdolny i przeczytałeś sto tysięcy książek. Potrafisz coś, wiesz więcej, niż inni? Świetnie, ale weź się do roboty i naucz się z tego korzystać.

2. Szczęście to nie to samo, co sukces

Od dziecka wciska się dzieciom, że pieniądze nie dają szczęścia. Oczywiście jest w tym sporo prawdy, choć to uproszczenie. Ale któż z nas zdaje sobie sprawę, że nawet osiągnięcie sukcesu nie gwarantuje szczęścia?… No właśnie… Szczęście to pojęcie bardzo złożone i niezwykle indywidualne. Jednym wystarcza posiadanie szczęśliwej rodziny, innym samotne wyprawy po świecie, a niektórzy nie potrafią cieszyć się zarobionymi milionami. Dlatego warto z osobna pytać siebie o to, co daje mi szczęście i o to, co daje mi poczucie sukcesu. Może przyda się lista czarno na białym, którą będziesz uzupełniać, gdy odkryjesz coś nowego?

3. Pracujesz dla siebie

Niezależnie od tego, czy prowadzisz własną firmę, czy pracujesz na czyjeś konto, miej na uwadze, że praca to lwia część Twojego życia i każda godzina, jaką z niego oddajesz, jest produktem. Staraj się więc, by był on jak najlepszy przy jak najmniejszym wkładzie. Nie dawaj się wykorzystywać.

4. Zbyt duży wybór utrudnia podjęcie decyzji

Dziś wszyscy mamy dostęp do edukacji. Lepszej lub gorszej, ale mamy. Możemy wybierać między setkami typów szkół i kierunków kształcenia. Odpowiadamy więc za kreowanie własnego życia i planowanie kariery. Niestety okazuje się, że ten natłok możliwości sprawia, że w głowie robi się mętlik. Nasz umysł często sobie z nim nie radzi i nie widząc wyjścia, kierujemy się prestiżem, opiniami innych, presją rodziny. Bywa także, że po prostu rezygnujemy, poddajemy się. Co gorsza, dotyczy to najważniejszych dziedzin życia: edukacji, kariery zawodowej, angażowania się w związki czy zakładania rodziny. Dlatego im częściej będziesz zadawać sobie pytanie: Czego chcę, jakie są moje potrzeby?, zamiast skupiać się na tym, czego zamierzasz unikać i na zbędnych szczegółach – tym lepiej. Upraszczaj najbardziej, jak się da. Nie rób sobie pod górkę. Nie bój się próbować – błędy są bardziej pomocne w podejmowaniu decyzji niż cokolwiek innego.

5. Błędy prowadzą do rozwoju

Każda drobna porażka, zła decyzja czy kryzys, dają Ci ważną lekcję i wzbogacają doświadczenie. Dzięki nim Twój cel staje się coraz wyraźniejszy, a co za tym idzie – bliższy i łatwiejszy do osiągnięcia. Największym błędem, jaki tak naprawdę możesz popełnić, jest rezygnacja z działania spowodowana strachem przed porażką. Naprawdę może Cię on wiele kosztować, zwłaszcza psychicznie. Życie nie daje szans za darmo, a stwarza sytuacje, w których sam masz po nie sięgnąć. Przestań więc wątpić w siebie i działaj. Nikt nie da Ci gwarancji, że uzyskasz pożądane efekty, ale siedząc z założonymi rękami masz 100% szansy na porażkę.

6. Możesz być świetny nawet w tym, czego nie lubisz robić

Oczywiście, że w życiu najlepiej robić to, co się kocha. Nie znaczy to jednak, że nie warto podejmować się jakiejś aktywności tylko dlatego, że jej nie lubimy, zwłaszcza, że często jesteśmy zwyczajnie uprzedzeni. Dlatego, jeśli czujemy się kompetentni, by coś robić, dlaczego nie spróbować? Jeśli ktoś jest w czymś świetny i potrafi to pokazać, zwykle zostaje doceniony. Poza tym, wybierając coś, co już potrafisz, zaoszczędzisz mnóstwo czasu i energii. Jeśli zaś zamierzasz zacząć robić coś, o czym nie masz zielonego pojęcia, sporo będziesz musiał z siebie dać, by stać się w tym choćby w połowie tak dobry, jak inni. Ale – wybór należy oczywiście do Ciebie :)

7. Problemy z innymi często wynikają z nas samych

Do kłótni, zwłaszcza w rodzinie, nietrudno doprowadzić. Wystarczy impuls i o kilka słów za dużo. Tymczasem gdyby się głębiej zastanowić, rozrzucone skarpetki czy niepozmywane naczynia to błahostki, z których sami robimy problem o randze kataklizmu. Nasze reakcje są więc kompletnie nieadekwatne do sytuacji więc nic dziwnego, że prowadzą do awantury. Dlaczego mimo, iż zwykle zdajemy sobie z tego sprawę, reagujemy w ten sposób? Warto zastanowić się, czy nie chowamy urazy, tzn. czy coś w związku z daną osobą nie leży nam na wątrobie. Może czymś nas jakiś czas temu dotknęła, uraziła? Może zawiodła nasze zaufanie lub zaburzyła poczucie bezpieczeństwa? Jeśli tak, to my mamy problem, a nie nasz bliski. Jeśli już uświadomimy sobie, o co tak naprawdę chodzi, łatwiej rozwiązać problem, zamiast bezsensownie rozciągać go w czasie i namnażać. Przeszłe wydarzenia tym bardziej nie znikną, im bardziej będziemy je tłumić lub tuszować. Dlatego warto porozmawiać, wyjaśnić sobie bolesne kwestie. Z czystym umysłem znacznie łatwiej utrzymać dobre relacje zarówno ze sobą, jak i z innymi.

8. Decyzje pod wpływem emocji rzadko są słuszne

W tzw. afekcie trudno o rozsądek. Nawet najcięższe zbrodnie są łagodniej traktowane, gdy zostanie on udowodniony. To, co robimy pod wpływem silnych emocji, trudno nazwać decyzjami. Lepiej działanie w takim stanie nazwać odreagowywaniem, gdyż nie mają one wiele wspólnego ze świadomością i rozumem. Dlatego, podejmując ważne decyzje, odczekaj, aż emocje opadną i daj szansę, aby mogła brać w procesie decyzyjnym Twoja inteligencja. W końcu takie jest jej zadanie.

9. Świadomość siebie to podstawa egzystencji

To, jak dobrze znasz siebie: swoje mocne strony, ograniczenia, emocje, zachowania w danej sytuacji, to klucz do pełnego, harmonijnego życia. Obserwuj siebie, wyciągaj wnioski. Słuchaj, co inni mówią o Tobie i poddawaj to konstruktywnej krytyce. Nie zaprzeczaj samemu sobie. Przyznawaj się do błędów i ograniczeń.
Poznanie siebie naprawdę ułatwia życie.

Powodzenia!

Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.

90 komentarzy

Możliwość komentowania została wyłączona.