6 rzeczy które warto zrobić gdy już nakrzyczysz na swoje dziecko

Z pewnością trudno byłoby znaleźć rodzica, który nigdy nie podniósł głosu na dziecko. Większości nie raz puściły nerwy. Zdarza się – prócz bycia rodzicami jesteśmy tylko ludźmi. Ważne jednak, jak zachowamy się, kiedy krzyk stał się już faktem.

1. Weź odpowiedzialność za to, co zrobiłeś

Nawet, jeśli uważasz, że dziecko doprowadziło Cię do szału – nie próbuj go obwiniać. Spytaj siebie: czy każdy rodzic na całym świecie zachowałby się w tej sytuacji dokładnie tak samo? Co zrobiłby Twój rodzicielski autorytet? Zamiast brnąć w zrzucanie winy na dziecko spokojnie powiedz: “Przepraszam, straciłem kontrolę nad sobą/nad swoją złością. Nie powinienem się tak zachowywać.”

2. Przygotuj się na odwet

Pamiętaj, że agresja budzi agresję. Może być więc tak, że dziecko mimo Twojej skruchy odpłaci Ci pięknym za nadobne. Jednak to Ty jesteś kontrolerem własnego zachowania i to od Ciebie zależy, czy dasz się wciągnąć w kłótnię. Oddychaj spokojnie. Znajdź własny sposób na uspokojenie się i uświadomienie sytuacji i związanych z nią emocji.

3. Daj sobie kolejną szansę

Wbrew pozorom dzieci bardzo chętnie dają rodzicom okazje do naprawy swojego zachowania, o ile tylko my dajemy je im. Dlatego przyznaj się do błędu i spokojnie powiedz: “OK, pozwól że zacznę od nowa, bez krzyku. Zgoda?”. Jeśli nie jesteś w stanie zrobić tego od razu, odłóż tę rozmowę na później i pozwól opaść emocjom.

4. Zadbaj o relację z dzieckiem

Krzyk nie jest niczym przyjemnym. Poniża, burzy poczucie bezpieczeństwa i odbiera pewność siebie. Dlatego dziecko może czuć, że ostra wymiana zdań zbudowała między Wami mur. Zresztą, Ty także możesz mieć takie wrażenie. Dlatego pamiętaj o starej zasadzie, że by zniwelować zły uczynek, potrzeba pięciu dobrych i wykorzystaj ją.

5. Przeanalizuj sytuację

Zastanów się jak się czułeś i co myślałeś w chwili, kiedy zacząłeś krzyczeć. Pamiętaj, że to nie sytuacja wywołuje emocje, lecz jej interpretacja. Jeśli więc czujesz się np. pozbawiony szacunku, trudno się nie zdenerwować. Pytanie tylko, czy Twoje dziecko rzeczywiście miało na celu Cię poniżyć?…

6. Zadbaj o własny rozwój

Jeśli zauważyłeś, że masz problem z kontrolą emocji czy radzeniem sobie ze stresem nie tylko w sytuacjach rodzicielskich, pomyśl o tym, by sobie pomóc. Może warto wybrać się na doby coaching, zajęcia edukacyjne dla rodziców czy nawet psychoterapię?

O autorze Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Chętnie nawiążę inspirującą współpracę. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj na www.zyciowaodnowa.com

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *